Projektai

Keliaujantis muziejus

MO keliaujantis muziejus

„Keliaujantis muziejus“ – MO muziejus be sienų.

MO ir prieš atidarymą buvo svarbu susipažinti su būsimais lankytojais, bendrauti, diskutuoti apie meną ir šiuolaikišką muziejų. „Keliaujantis muziejus“ – tai susitikimas ir pokalbis. Galimybė užmegzti ryšį ir išgirsti jus, papasakoti apie MO muziejų ir jo idėją.

2017 metus MO skyrė susipažinimui, bendravimui, žaidimams su mokiniais, pokalbiams su bendruomenėmis ir visais, kurie mus pasikvietė į svečius. „Keliaujančio muziejaus“ edukatorė Ieva Rekštytė-Matuliauskė lankė Vilniaus miesto mokyklas ir kartu su moksleiviais bei jų mokytojais ieškojo būdų, kaip įprastas 45 pamokos minutes paversti kūrybiškumo, meno ir vaikiško smalsumo susitikimu, galinčiu įkvėpti ilgesnei pažinčiai su kultūra.

2018 metus MO muziejus skyrė pažinčiai su bendruomenėmis – aplankė didžiuosius Lietuvos miestus, pažindino su naujuoju muziejumi ir kvietė kurti jį drauge.

2018 m. gruodžio 17 dieną septynių mėnesių turą per JAV miestus baigė žymaus lietuvių menininko Ray Bartkaus aliuminio ir šviesos instaliacija „Sodai“. Ši MO muziejaus kolekcijoje esanti instaliacija buvo skirta paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui ir meno kūriniu pristatyti mūsų šalį amerikiečiams. Per septynis mėnesius instaliacija „Sodai“ pasirodė skirtinguose JAV miestuose: Vašingtono traukinių stotyje, Čikagos viešojoje bibliotekoje, Filadelfijos meno centre „Kimmel“, Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke, o paskutine instaliacijos stotele tapo Niujorko Federalinių rūmų memorialinis muziejus. Instaliacijos „Sodai“ pristatymas surengtas bendradarbiaujant Lietuvos Respublikos generaliniam konsulatui Niujorke, Lietuvos kultūros institutui ir MO muziejui.

2019 metais MO keliaujantis muziejus ir MO edukatoriai lankė Rūdiškių, Raseinių, Alytaus ir Zarasų mokyklas. Taip pat 2019-aisiais pirmą kartą Klaipėdoje eksponuota paroda MO Klaipėdoje: A. Kunčiaus fotografijų paroda „Prie jūros“.

2020 metais kartu su Britų taryba keliaujantis muziejus įgyvendina projektą „Vizualinio mąstymo mainai mene”, kurio metu MO muziejaus edukacijos keliauja po skirtingus Lietuvos miestus ir miestelius.

Vilniaus kalbančios skulptūros

Ar kada nors galvojate, kiek daug skirtingų istorijų yra apipinta skulptūra „Krantinės arka“, plačiau žinoma ir greitai praminta „vamzdžiu“? Ką ji galėtų pati papasakoti, jei prabiltų? O ką tau papasakotų Jurgos Ivanauskaitės skverą saugantis Katinas?

Kviečiame atrasti net 23 kalbančias skulptūras Vilniaus centre!

MO muziejus prakalbino skulptūras, kuriose įkūnytos svarbios lietuvių istorinės asmenybės, kitų tautų atstovai, atspindintys Vilnių kaip multikultūrinį miestą, ir fikciniai personažai – pasakojimo apie Vilniaus miestą dalis. Skambučio metu klausytojai gali pažinti skulptūrose įamžintas asmenybes ar personažus, drauge – kultūrinį, istorinį ir architektūrinį Vilniaus paveldą, prisiminti miesto istoriją.

Skirtingus skulptūrų charakterius sukūrė žymūs rašytojai ir dramaturgai, o jų monologus įskaitė aktoriai, dainininkai, visuomenės veikėjai.

Ieškokite lentelių prie skulptūrų, nuskenuokite kodą – ir Jūsų telefonas ims skambėti! Ir štai – Jums skambina legendinis JAV muzikantas Frankas Zappa, Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas, prancūzišku akcentu kalbantis Romainas Gary.

Atsisiųskite Vilniaus kalbančių skulptūrų žemėlapį:

MO muziejus | skulptūrų sodas
MO kalbancios skulpturos Moniuska
MO kalbancios skulpturos Vytauto Kernagio suolelis

Literatų gatvė

MO kalbancios skulpturos literatu gatve

MO muziejus savo veiklą pradėjo 2009 m. Vilniuje, Literatų gatvės 8-ajame name, tad ir pirmas muziejaus be sienų projektas vyko čia pat – pačioje artimiausioje aplinkoje. Jo tikslas – atgaivinti Literatų gatvę, tvirčiau susieti su Vilniuje gyvenusiais, kūrusiais literatais, su užsienio rašytojais, vienaip ar kitaip susijusiais su Vilniumi, Lietuva.

Projektą kuravo menininkė Eglė Vertelkaitė, ji sukūrė ir išplėtojo vizualinę-meninę projekto išraišką, o įgyvendinti pakvietė daugybę savo kolegų menininkų. Projekto metu apie 150 dailininkų sukūrė virš 200 konkrečius literatus įamžinančių lentelių – keraminių, metalinių, plastikinių ir įvairius „readimeidus“ įkomponuojančių mažųjų meno kūrinių. Įmontuoti į Literatų gatvės sienas jie sulaukia pastovaus ir nenutrūkstančio tiek vilniečių, tiek miesto svečių dėmesio.

Eglė Vertelkaitė ne tik vadovavo projektui, bet ir pati sukūrė nemažai darbų, Literatų gatvėje rengė literatūrines-muzikines miesto šventes, drauge su dizaineriu Vaidotu Skolevičiumi sukūrė ir specialų Literatų gatvės tinklalapį. Menininkės veikla buvo vilniečių pastebėta ir 2009 m. įvertinta Šv. Kristoforo apdovanojimu.

Siekdama „iššifruoti“ ir plačiau papasakoti apie sienoje įamžintus literatus Milda Ivanauskienė surinko medžiagą apie sienoje minimus literatus bei juos įamžinusius dailininkus. 2014 m. MO muziejus išleido jos parengtą knygą „Literatų gatvė“ – kultūrinį gidą po daugiatautį Vilniaus literatūrinį palikimą.

Šio projekto rėmėjai: UAB „Fermentas“ (dabar „ThermoFisher Scientific“), Vilniaus senamiesčio Rotary klubas, Prancūzijos ambasada Vilniuje, privatūs asmenys. Projekto įgyvendinimas truko ketverius metus – 2013 m. jis užbaigtas ir toliau MO vykdo palaikomąją sienos priežiūrą, kurią maloniai remia Vilniaus senamiesčio Rotary klubas.

MOdisėja

MO muziejus | MOlimpiada

MOdisėja – virtualus Lietuvos meno nuotykis–žaidimas, į kurį pirmą kartą pakvietėme 2020-aisiais. 

Tai vieną dieną trunkančios nemokamos virtualios meno pažinimo žaidynės, kurias sudaro 20 įtraukiančių klausimų, leisiančių sužinoti daugiau apie Lietuvos meną (ir ne tik). Tai smagus, išankstinių žinių nereikalaujantis žaidimas. Klausimai iliustruojami meno kūriniais, kurie sufleruoja arba teisingą atsakymą, arba kelią jo link. Tuo pačiu tai – ir puikus būdas susipažinti su Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio meno atstovais bei jų kūryba, esančia MO muziejaus kolekcijoje.

2021 metų MOdisėjoje, surengtoje jau antrą kartą, dalyvavo 1390 dalyvių. Virtualios meno žaidynės sujungė visos Lietuvos gyventojus – šiemet dalyvių iš kitų miestų daugiau nei iš Vilniaus! Dar smagiau, kad MOdisėjoje dalyvavo žaidėjų net iš 25 užsienio miestų.

Galbūt kitais metais savo jėgas išbandysite ir jūs? Iki susitikimo MOdisėjoje 2022!

Juk smagu, kai žinai. Dar smagiau, kai sužinai!