„Susitikimas, kurio nebuvo“ – pirmasis tokio masto Lietuvos ir užsienio menininkų kūrinių susitikimas
Šį šeštadienį, spalio 8 dieną, atidarome tarptautinę didžiąją MO muziejaus parodą „Susitikimas, kurio nebuvo“, kuruojamą Charles Esche, Anders Kreuger ir Gabrielės Radzevičiūtės. Ši paroda – tai ne tik unikali galimybė pamatyti tiek skirtingų ir intriguojančių menininkų – Andy Warholo, Guerrilla Girls, Yves Klein’o, Marlene Dumas, Marijos Teresės Rožanskaitės, Deimanto Narkevičiaus ir kitų – darbus Lietuvoje, bet ir kalbėti apie Šaltojo karo laikotarpį, tebedarantį įtaką šiandienos pasauliui. Paroda veiks nuo spalio 8 d. iki kovo 12 d.
Parodos „Susitikimas, kurio nebuvo“ atsiradimo impulsu tapo dviejų Europos modernaus ir šiuolaikinio meno muziejų – MO ir Van Abbės, įsikūrusio Eindhovene, Nyderlanduose, dialogas. Parodoje pristatoma daugiau negu 65 menininkų kūryba!
MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė sako, kad nuo pat muziejaus veiklos pradžios vienas svarbiausių jo tikslų – plėtojant svarbias temas megzti prasminius ryšius tarp Lietuvos ir kitų šalių meno scenų.
„Šis susitikimas neeilinis, tokio nebuvo. Iki šiol daugeliu atvejų Lietuvos menininkai lieka Vakarų meno istorijos pasakojimo paraštėse. Jis žymi reikšmingą žingsnį ne tik MO muziejaus programoje, bet ir Lietuvos meno lauke apskritai“, – pastebi ji.
Daugiau kaip 170 kūrinių susitikimas Vilniuje
Parodos pasakojimas siūlo sekti istorinio laiko tėkme – joje pristatome daugiau negu 170 kūrinių, sukurtų 1955–2000 m. Tai pirmasis tokio masto susitikimas tarp Lietuvos, Vakarų Europos ir JAV menininkų bei jų kūrinių: daugelį Šaltojo karo dešimtmečių juos skyrė geležinė uždanga.
Van Abbės muziejaus direktorius ir parodos kuratorius Charles Esche neslepia, kad visada norėjo nuveikti kažką panašaus į tai, ką daro dabar: suburti menininkus, kurie buvo dirbtinai atskirti dėl politinių aplinkybių, tačiau gyveno ir kūrė toje pačioje planetoje, dalindamiesi panašiais išgyvenimais ir apmąstydami tas pačias idėjas. „Ši mintis išsivystė iš mano darbo patirties Vakarų muziejuose 1990–2000 m., kai susidomėjimas Rytų Europa vis dar buvo kone egzotinis, tarsi neturėtume ilgos tarpeuropinio meninio dialogo istorijos“, – sako jis.
Ypač svarbus įvykis Lietuvos visuomenei ir meno bendruomenei
Parodoje „Susitikimas, kurio nebuvo“ pristatomi menininkai, jų kūriniai ir istorijos siūlo giliau pažvelgti į kaleidoskopišką to meto istorinę tikrovę abejose geležinės uždangos pusėse: nuo susidūrimo, susitaikymo ir pasipriešinimo vyravusioms ideologijoms iki mėginimo ieškoti savito balso išbalansuotoje pokario epochoje.
„Džiaugiamės, kad ši paroda netapo tik svarbių pasaulio meno vardų pristatymu Lietuvoje. Šių dienų kontekste pasirinkta žvilgsnio perspektyva, siūlanti kritiškiau pažvelgti į didžiuosius istorijos pasakojimus, atrodo žymiai svarbesnė ir aktualesnė. Parodoje centras ir periferija tarsi praranda savo koordinates – jas diktuoja nebent mūsų pačių mąstymo perspektyva“, – pasakoja parodos kuratorė G. Radzevičiūtė.
Be to, ši paroda, regis, ir negalėjusi įvykti anksčiau nei praėjus trisdešimčiai metų nuo Šaltojo karo pabaigos, yra ypač svarbi Lietuvos visuomenei ir meno bendruomenei.
„Tikimės, jog „Susitikimas, kurio nebuvo“ taip pat pasiūlys naujų ir įvairesnių požiūrių bei interpretacijų apie Lietuvos meno istoriją kuo platesnei auditorijai“, – sako parodos iniciatorius ir kuratorius Anders Kreuger.
MOratone – parodą praplečiančios patirtys
Atidarydami naują parodą kviečiame net į dviejų savaitgalių kultūros festivalį – MOratoną. Spalio 8 dienos renginiai skirti geriau pažinti parodos kontekstą: lankytojai galės dalyvauti „Susitikimas, kurio nebuvo“ kuratorių paskaitose ir ekskursijose, pokalbiuose su ekonomistu Žygimantu Mauricu, visuomenininku Vladu Lašu, žurnalistu Ramūnu Zilniu bei kitais kultūros ir visuomenės atstovais, pamatyti urbanistinio šokio teatro „Low Air“ šokio spektaklį „Mėlyna Mėlyna“, o vakarą užbaigti grupės „Kedrostubùras“ koncerte.
MOratono programą papildys ir platesnius parodos kontekstus atverti padės ir didžiosios parodos partnerės „Ignitis grupės“ inicijuota diskusija apie progresą ir tvarumą. Joje dalyvaus „Vinted“ įkūrėja Milda Mitkutė, istorikas Aurimas Švedas, „Ignitis grupės“ tvarumo vadovas Valentas Neviera. Diskusiją moderuos viešųjų ryšių specialistas Mykolas Katkus.
„Dabartiniame karo kontekste, kuriame energetika naudojama kaip ginklas, ypač svarbu kalbėti apie energijos tvarumą ir reikšmę ilgalaikiams pokyčiams. Džiaugiamės, kad šios parodos kontekste permąstoma, ką paveldėjome iš XX amžiaus ir kas turi keistis. Partnerystės su MO muziejumi dėka apie tvarumą galime kalbėti iš įvairių rakursų ir kviesti bendruomenes įsitraukti į šį pokalbį. Manome, kad meno aplinka yra puiki erdvė šiems klausimams kelti ir įtraukti visuomenę į dialogą apie supantį pasaulį ir jo ateitį“, – sako parodos didžiosios partnerės „Ignitis grupės“ tvarumo vadovas Valentas Neviera.
Spalio 15–ąją lankytojai turės galimybę išsamiau patyrinėti parodos meninį turinį: vyks susitikimai su menininkais Deimantu Narkevičiumi, Artūru Raila, MO gidai savanoriai ves nemokamas ekskursijas. Ypač suklusti turėtų bestselerio „Ar tai menas?“ gerbėjai – MO muziejaus kvietimu į antrąjį MOratono šeštadienį atvyksta jos autorius Willas Gompertzas.
Daugiau apie parodos atidarymo MOratono programą:
Parodą „Susitikimas, kurio nebuvo“ dar geriau pažinti padės parodos e. gidas, paruoštas lietuvių, anglų ir – pirmą kartą – ukrainiečių kalbomis, o specialiai parodai sukurta viktorina leis sužinoti, su kokiais menininkais lankytojui verta susitikti. Viktorinoje bus galima dalyvauti tiesiogiai MO muziejuje arba internetu.
Parodos komanda
Parodą „Susitikimas, kurio nebuvo“ kuravo tarptautinė kuratorių komanda: Charles Esche, Anders Kreuger ir Gabrielė Radzevičiūtė. Parodą koordinavo Marius Armonas, Gabrielė Radzevičiūtė, architektūros koncepciją kūrė Justinas Dūdėnas.
Parodos partneriai, mecenatai ir rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, „Švyturys-Utenos alus“, „Rewo“ ir „Ignitis grupė“.