Kalba žMOnės: Iveta apie Patriciją Jurkšaitytę
MO muziejaus parodų koordinatorė Iveta pasakojimų cikle „kalba žMOnės“ pristato Patriciją Jurkšaitytę ir jos kūrinį „Natiurmortas“ parodoje „Kodėl taip sunku mylėti?“.
Apie Patriciją Jurkšaitytę
Patricija Jurkšaitytė kūrybos įkvėpimo semiasi iš visai kitų šaltinių nei dauguma lietuvių tapytojų. Kaip jos bendraamžis anglas Glennas Brownas ir kai kurie kiti Vakarų menininkai, lietuvė kopijuoja ir transformuoja garsių senųjų meistrų paveikslus. Tiesa, jų konceptualiai racionalias ir ironiškas strategijas Jurkšaitytė pakeičia nevienareikšmišku mįslingai nostalgišku praeities vertinimu.
Tapydama menininkė seka tikrove, bet aklai jos nekopijuoja. Tikrovė jai – santykio su aplinka išraiška. P. Jurkšaitytę domina laikas, laikinumas, simbolių prasmė, asmeninio santykio su būties, socialiniais reiškiniais ir religija paieškos.
Menininkė kuria senovinėmis grizailio ir lesiruotės technikomis, kada ant jau pradžiūvusio pilkšvai ir baltai tapyto paveikslo dengiamas skaidrus, plonas dažų sluoksnis ir formuojamas optinis vaizdas. Todėl šį didžiulį darbą ji atliko du kartus – pirma nutapė apelsinus juodai baltai, o antrą kartą – naudodama spalvą. Negana to, tokių didžiulių drobių ji sukūrė net keturias!
Didžiulė aibė apelsinų gali simbolizuoti perdėtą turtą ir perdėtą pasiturėjimą, kuris pasiekiamas ne kiekvienam.
Ivetos pasakojimas apie P. Jurkšaitytę
Šį P. Jurkšaitytės kūrinį mes matome kaip vieną bendrą masę. Mes nematome kiekvieno apelsino kaip individualaus. Taigi galime kalbėti ir apie tai, kaip mes matome visuomenės bendras mases, kurias mes mėgstame generalizuoti.
Savo pasakojime Iveta pasidalina net keliomis interpretacijomis, kaip šis kūrinys siejasi su pagrindiniu parodos klausimu. Taip pat Iveta atskleidžia ir kuo jai pačia patinka šis darbas.
Išgirskite visas interpretacijas ir Ivetos pasakojimą!
Pasakojimų ciklą „kalba žMOnės“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Vertėtų pažvelgti į daug skirtingų situacijų – į kiekvieną skirtingą apelsiną.