Keliaujantis muziejus. Susitikimas su partneriais Islandijoje
Projektą finansuoja
Projektas finansuojamas pagal Europos Ekonominės Erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų priemonę „Kultūros prieinamumo plėtojimas ir kultūrinio švietimo stiprinimas“.
2021 M. LAPKRITIS
Vystydami projektą „Keliaujantis muziejus: pažink save per meną“ lapkričio 15–19 dienomis susitikome su „Reikjaviko meno muziejumi“ bei „Kasdienybės muziejumi“ – projekto partneriais Islandijoje.
Aplankėme tris Reikjaviko meno muziejaus padalinius, stebėjome ten vykstančius edukacinius užsiėmimus bei parodas, diskutavome apie programų sudarymo principus, kuravimą bei edukatorių įsitraukimą į parodų kūrimo procesus. Taip pat lankėmės Reikjaviko meno muziejaus kūrinių saugyklose, kur kalbėjomės apie skaitmeninių duombazių kūrimą, meno skaitmeninimą bei prieinamumą.
Vyko kūrybinės dirbtuvės, kurių metu diskutavome apie tai, koks turėtų būti ateities muziejus, kaip galėtume didinti meno prieinamumą. Mokėmės įvairių kūrybinių žaidimų ir užsiėmimų, kurie padėtų vaikams geriau pažinti parodos temas ir giliau įsitraukti į edukacinius procesus. Iš jų verta paminėti užsiėmimus su kvapais, kuriuos rengti sumanė „Kasdienybės muziejus“: visi užsiėmimo dalyviai užrištomis akimis buvo supažindinti su įvairiais kvapais, tada pakviesti užrašyti prisiminimus bei istorijas, kurios kilo užuodus tą kvapą. Galiausiai, dalijantis istorijomis iš jų buvo dėliojami eilėraščiai. Šis edukacinis metodas padeda išlaisvinti vaizduotę bei sugrąžina į prisiminimus.
Turėjome galimybę palyginti, kaip MO ir Reikjaviko meno muziejus kuria parodas vaikams, nes vos uždarę parodą „Ežeras pilnas žvaigždžių“ aplankėme islandų parodą „Abrakadabra“, kuri leido įsitikinti, jog, tinkamai ir patraukliai pateikus, vaikai gali nesunkiai atrasti bei suvokti modernų bei konceptualų meną.
Projekto partneriai turi daug patirties kuriant keliaujančias parodas – jau daugiau nei 5 metus eksponuoja nedidėles parodas, įsirengę jas pervežimui skirtose dėžėse ar konteineriuose. Atvežus į mokyklas jas pakanka atverti, išskleisti ir galima rodyti meno kūrinius. Galėjome palyginti, kaip ši veikla skiriasi nuo MO muziejaus keliaujančių parodų, kurios įprastai yra pritaikomos lankomoms erdvėms.
Planuodami ateities darbus ir edukacinius užsiėmimus turėjome galimybę mokytis iš kompetetingų, pirmaujančių žmogaus teisių bei neįgaliųjų asmenų įtraukimo srityje partnerių, tuo pačiu galėjome įvertinti ir savo taikomų metodų inovatyvumą bei naudingumą, paskatinti islandus išbandyti „Vizualinio mąstymo metodą“ bei daugelį kitų MO muziejuje taikomų praktikų.