Ateities ūkanos: tvarus progresas ar nepažintas košmaras?
Kiekvieną didžiąją parodą MO muziejuje atidarome dviejų dienų kultūros festivaliu – MOratonu, kurio tikslas praplėsti parodoje gvildenamas temas bei patirtis. Šįkart tarptautinės parodos „Susitikimas, kurio nebuvo“ atidarymo programą papildė ir didžiosios parodos partnerės „Ignitis grupės“ inicijuota diskusija apie progresą ir tvarumą.
Daiktų aplink mus tik daugėja – gaminame ir vartojame vis daugiau, tačiau progresas turi savo kainą – ekologinę krizę, socialines problemas. Kokia ateitis mūsų laukia? Tvarus progresas ar nepažintas košmaras? Savo mintimis šia tema dalijosi „Ignitis grupės“ tvarumo vadovas Valentas Neviera, „Vinted“ įkūrėja Milda Mitkutė ir istorikas Aurimas Švedas. Pokalbį moderavo viešųjų ryšių ekspertas Mykolas Katkus.
Progresas – vakariečių kultūrinio DNR dalis
Pasak istoriko A. Švedo, progresas nėra visoms gyvuojančioms visuomenėms reikalingas dalykas, tačiau vakariečiams jis – esminis.
„Kaita nėra progresas, bet progresui reikia kaitos. Būtinybė keistis ir progresuoti užkoduota vakariečių kultūriniame DNR, nes Vakarų civilizacijos pamatas – žmogus, kuris norėjo turėti kažką savo, kurti, uždirbti, perduoti tam tikrus dalykus ateities kartoms,“ – teigia A. Švedas.
Nauji verslo modeliai
Startuoliai neretai matomi kaip šių dienų inovacijų kalvė. Paklausta, kaip „Vinted“ mato savo socialinę paskirtį, įmonės įkūrėja M. Mitkutė dalijasi svarbiausia misija: paversti naudotus daiktus pirmuoju pasirinkimu.
„Norime, kad kai žmogus užsimano kažkokio daikto, pirmiausia pagalvotų apie naudoto daikto įsigijimą ir tik tada, jeigu jo neranda, eitų į parduotuvę pirkti naujo. Vartojimas ir pirkimas jau yra tapęs norma, todėl mes turime rasti naujus verslo modelius, kurie leistų vartoti tiek pat, tik tvariau,“ – pasakoja „Vinted“ įkūrėja.
Tvari ateitis – visų mūsų rankose
Didžiosios parodos partnerės „Ignitis grupės“ tvarumo vadovas V. Neviera antrina M. Mitkutei sakydamas, jog turėtume pagalvoti, kaip iš naujo panaudoti tai, ką jau turime, ir įgalinti kitus būti tvaresniais.
„Ar mes sugebėsime energiją vartoti ir ją gamintis taip efektyviai, kad ji netrukdytų mūsų poreikiams ir jų nemažintų – tai klausimas mums visiems. Klimato kaita yra neišvengiama ir ji vyksta, neaišku tik tai, kiek mes, naudodami įrankius, tokius kaip pernaudojimas, sugebėsime ją sušvelninti. Tikėtis, kad atsiras technologija, kuri galės išspręs visas mūsų problemas, yra labai naivu. Mes kiekvienas savo aplinkoje turime ieškoti savo technologijos, kuri padėtų mums užtikrinti mūsų ir ateinančių kartų saugią ateitį,“ – savo mintimis dalijasi „Ignitis grupės“ tvarumo vadovas.
Kas mūsų laukia?
Išgirskite visą pokalbį.
Taip pat norime priminti, kad didžioji paroda „Susitikimas, kurio nebuvo“ MO muziejuje veiks iki 2023 m. kovo 12 d.
Kviečiame susitikti ir įsikvėpti!