Valdysenos pokyčiai MO muziejuje: „Tai – organizacijos brandos ženklas“
2024–ieji MO tapo įsimintinų įvykių laiku: nuo istoriškai svarbaus projekto su Pompidou meno centru iki performanso legendos Marinos Abramovič apsilankymo ir pagiriamųjų žodžių. Muziejus pristato praėjusių metų veiklos ataskaitą ir žvelgia į ateitį, o 2025–ieji prasideda su svarbiais valdysenos pokyčiais – suburta tarptautinė MO meno taryba ir patariamoji valdyba.
Po šešerių muziejaus veiklos metų, pasiekus tam tikrą organizacijos brandą, supratome, kad norint išlaikyti aukštą parodų kokybę, megzti tvarias tarptautines partnerystes bei išlikti aktualiems ne tik kultūros, bet ir verslo pasaulyje, reikalingi valdysenos pokyčiai.
Brandžiai organizacijai – brandi valdysena
Iki 2025-ųjų MO muziejus surengė arti dešimties tarptautinių parodų, bendradarbiavo su daugiau kaip 25 tarptautinėmis institucijomis. Be partnerystės su Prancūzijos Pompidou centru pernai ir planais bendrai parodai 2028–aisiais, šiemet MO atvers ir videožaidimų parodą kartu su pasaulyje vienu autoritetingiausių medijų muziejumi ZKM, įsikūrusiu Vokietijoje.
Nuosekliai plečiantis MO muziejaus veiklai ir jos geografijai, nuspręsta atitinkamai plėtoti ir organizacijos valdyseną. 2025–aisiais darbus pradeda MO muziejaus meno taryba ir patariamoji valdyba, kuriose darbuosis Lietuvos bei užsienio profesionalai.
„Po šešerių muziejaus veiklos metų, pasiekus tam tikrą organizacijos brandą, supratome, kad norint išlaikyti aukštą parodų kokybę, megzti tvarias tarptautines partnerystes bei išlikti aktualiems ne tik kultūros, bet ir verslo pasaulyje, reikalingi valdysenos pokyčiai.
Todėl šiemet veiklą pradeda dvi naujos struktūros – meno taryba ir patariamoji valdyba. Šios komandos padės užtikrinti, kad muziejaus veikla išlaikytų aukščiausius standartus, ir skatins kurti aktyvesnį dialogą su meno bei verslo bendruomenėmis“, – pasakoja MO muziejaus vadovė Milda Ivanauskienė.
Padės megzti tarptautinius ryšius
Siekiant vystyti tarptautines partnerystes ir ambicingą MO muziejaus parodų programą, buvo suburta meno taryba, prie kurios 2025–aisiais prisijungia svarbių tarptautinių meno institucijų kuratoriai. Šis institucinis organas, glaudžiai dirbdamas su muziejaus kuratorių komanda, suteiks platesnes galimybes megzti ryšius su užsienio meno institucijomis, jas atstovaujančiais ar nepriklausomai meno lauke veikiančiais kuratoriais, taip užtikrinant tarptautinių parodų ir bendradarbiavimų tęstinumą.
Meno tarybos nariais kartu su MO vadove Milda Ivanauskiene ir pagrindine kuratore Migle Survilaite tapo „Peggy Guggenheim Collection“ kuratorė, meno istorikė Gražina Subelytė, vieno svarbiausių medijų meno muziejų pasaulyje ZKM Vokietijoje pagrindinis kuratorius Philipp Ziegler bei Švedijos „Moderna Museet“ kuratorius Andreas Nilsson.
Pasak G. Subelytės, meno taryba suteiks MO muziejui dar daugiau įrankių ne tik stiprinti esamas veiklos kryptis, bet ir atrasti naujas bendradarbiavimo formas bei prisidėti prie MO muziejaus, kaip tarptautinės šiuolaikinės kultūros lyderio, pozicijų įtvirtinimo.
„Stebėdama MO muziejaus veiklą ir lankydamasi jo parodose bei erdvėse, vis labiau įsitikinu, kad tai – progresyvi ir inovatyvi institucija, drąsiai atverianti naujus horizontus ir taikanti pažangiausius veikimo modelius. MO muziejaus gebėjimas kurti parodas, kurios įtraukia į aktualiausius šiandienos diskursus ir skatina reflektuoti pasaulį, kuriame gyvename, yra ypatingas. Man didelė garbė tapti šios tarybos nare ir nuo šiol ne tik stebėti, bet ir aktyviai prisidėti prie MO misijos kartu su kitais profesionaliais tarybos nariais“, – sako G. Subelytė.
MO muziejus yra puikus pavyzdys, kaip kokybiškai valdoma ne pelno siekianti organizacija gali įkvėpti ne vieną verslo įmonę.
Valdyboje – nepriklausomi verslo profesionalai
MO muziejaus patariamoji valdyba – profesionalų komanda, padėsianti muziejui strateginiais klausimais bei dirbant su verslo rėmėjų ir partnerių bendruomene. Pasak M. Ivanauskienės, ši valdyba prisidės užtikrinant organizacijos tvarumą ir atliepiant augantį paramos poreikį, kai planuojamos ambicingos tarptautinės parodos.
Valdybos nariais tapo keturi nepriklausomi nariai iš skirtingų verslo sričių: „Akola Group” vadovas ir valdybos pirmininkas Darius Zubas, „Omnisend“ įkūrėjas ir vadovas Rytis Laurinavičius, investuotojas, „Gemma“ ir „Lemon Gym“ valdybos pirmininkas Kornelijus Čelutka, „Bioremedium“ direktorė Roma Puišienė bei du MO muziejaus steigėjų atstovai – Vytautas Butkus ir Rokas Iščiukas.
„Man imponuoja, kad MO galvoja bent penkerius ar dešimt metų į priekį. Tikiu, kad nuoseklus darbas, verslo patirtimi grįstos diskusijos gali padėti tvariai vystyti muziejų“, – sakė prie Patariamosios valdybos prisijungęs Darius Zubas.
Valdybos nariui antrina ir „Omnisend“ įkūrėjas ir vadovas Rytis Laurinavičius: „MO muziejus yra puikus pavyzdys, kaip kokybiškai valdoma ne pelno siekianti organizacija gali įkvėpti ne vieną verslo įmonę. Sprendimas įkurti patariamąją valdybą rodo organizacijos brandą ir atvirumą naujiems požiūriams. Tai drąsus ir įkvepiantis žingsnis, kviečiantis bendrakūrybai – džiaugiuosi galėdamas dalyvauti“.
Istorinė paroda Paryžiuje ir aktyvi veikla Vilniuje
2024–aisiais muziejus sulaukė beveik 150 000 lankytojų. Jame buvo atverta tarptautinė paroda „Šito pas mus nėra. Intymumas, normos ir troškimai Baltijos šalių mene“ (kuratoriai A. Narkevičius, I. Lāce, R. Põldsam), kuria susižavėjo apsilankiusi performanso menininkė Marinos Abramovič. Rudenį atidaryta menotyrą ir psichologiją jungianti didžioji paroda „Iš vidaus“ (kuratorės A. Dapkutė, D. Žuklytė–Gasperaitienė, B. Kaleckaitė). Taip pat buvo organizuotos dvi mažosios parodos ir kartu su Pompidou meno centru pristatyta paroda „Lietuvos menas nuo 1960-ųjų iki šių dienų. Istorinė donacija“ (kuratorės M. Survilaitė, A. Knock, M. Siguier), kurią Paryžiuje pamatė 236 000 lankytojų.
Pirmą kartą Pompidou centre eksponuoti Lietuvos kūrėjų darbai pasiliko šio centro kolekcijoje: istoriniu įvykiu tapusi MO įkūrėjų Danguolės ir Viktoro Butkų donacija mūsų šalies menininkų kūriniais papildė vienos svarbiausių šiuolaikinio meno institucijų pasaulyje fondus. MO muziejaus ir Pompidou centro ateities planai rudenį užfiksuoti ir bendradarbiavimo sutartimi: 2028–aisiais Vilniuje įvyks bendra šių institucijų paroda.
MO muziejaus dėmesio centre visus metus išsilaikė ne vien aktyvi parodinė, bet ir švietimo bei socialinė veikla. Muziejus vykdė socialinę kampaniją ir kvietė kalbėtis apie lytiškumo ugdymą, socialinio recepto programos rėmuose buvo įgyvendinti senjorų emocinę sveikatą gerinantys užsiėmimai, MO edukatoriai dirbo ne tik muziejuje, bet keliavo ir į Kėdainių bei Ukmergės mokyklas.
MO muziejaus iniciatyva Civiliniame kodekse atsisakyta notarinės sutarties reikalavimo paramai iki 100 000 eurų, o lapkričio 15 d. Lietuvoje pirmą kartą oficialiai paminėta MO inicijuota Mecenatystės diena. Septintus metus trunkanti ryški muziejaus veikla sulaukė atitinkamo įvertinimo: Baltijos šalių prekės ženklų apdovanojimuose MO įtrauktas į socialiai atsakingiausių ir geriausią humoro jausmą turinčių prekės ženklų penketus tarp tokių prekės ženklų kaip LRT, „Vinted“, „Laisvės TV“ ar telekomunikacijos grandai.
Metinė veiklos ataskaita
Siekdamas atvirumo su visomis savo bendruomenėmis MO muziejus kasmet išleidžia viešai skelbiamą metų veiklos ataskaitą. Joje nuosekliai ir vizualiai apžvelgiami svarbiausi muziejaus skaičiai, parodinė ir neparodinė veikla, darbas su švietimo sektoriumi, kultūrinės edukacijos projektai ir kiti ryškūs įvykiai.