Viktorina: Gamta ir gyvūnija

Ką modernizmo dailė ir kitos šiuolaikinės meno formos atskleidžia apie mus, žmones, bei mūsų santykį su ne žmonėmis ir mus supančiu kraštovaizdžiu? O kaip menininko ryšys su gamta ir gyvūnija veikia jo kūrybą? Kokiomis formomis ir pavidalais tai atsiskleidžia darbuose?

Šioje viktorinoje kviečiame gvildenti klausimus apie gamtą ir gyvūniją, apie florą ir fauną. Taip pat prisiminsime ir didžiąją MO parodą „Gyvūnas – žmogus – robotas“, kuri ne tik pavadinimu, bet ir joje pasakotomis istorijomis, keltais klausimais bei eksponuotais kūriniais, padėjo atliepti pasirinktą viktorinos temą.

Viktoriną sudaro 14 klausimų. Naujas klausimas atsiras atsakius į prieš tai buvusį.

O viktorinos pabaigoje galėsi plačiau susipažinti su joje naudotais MO kolekcijos kūriniais, sužinoti daugiau apie autorius bei pamatyti dalį jų kūrybos ar pasiklausyti pokalbių su jais. Spausk – SUŽINOK DAUGIAU!

Sėkmės!

Beje, daugiau apie parodą „Gyvūnas – žmogus – robotas“ bei specialų e. gidą, parodos video įrašus, tarp kurių – ir videoekskursija su kuratorėmis, atrasi čia:

Atgal į gamtą!

1

Ką reiškia iš prancūzų kalbos kilusi sąvoka „Nature Morte“?

Atgal į gamtą!
2

Ši Andriaus Ermino skulptūra – vienas žymiausių menininko darbų. Tai konceptualus kūrinys, kurio pagrindu tampa idėja, kad požiūris į gyvybę yra vartotojiškas. Iškamšos vaizdiniu autorius kritikuoja šiandieninę visuomenę. Kaip manai, koks šio kūrinio pavadinimas?

Atgal į gamtą!
3

Šis paveikslas vadinasi „Autoportretas žiemą“. Remdamasis pavadinime užkoduota idėja, atspėk, koks šio kūrinio autorės vardas?

Atgal į gamtą!
4

1992 m. gegužės 1 d. į apyvartą išleistas antrasis rublių pakaitalų – talonų – leidimas. Talonų projektus kūrė daugybė dailininkų: Giedrius Jonaitis, Kazimieras Paškauskas, Raimondas Miknevičius, Justas Tolvaišis, Rytis Valantinas, Rūta Lelytė, Algė Varnaitė, Vilius Jurkūnas. Kurie iš įvardintų Lietuvos gyvūnų buvo pavaizduoti talonuose?

Atgal į gamtą!
5

Tapytojo Antano Gudaičio įtaka lėmė, kad dailininkai tapė apibendrintai, ekspresyviai. Tam jie naudojo vieno tipo teptukus, o štai XX a. 9-ajame dešimtmetyje pasirodžiusi „Penketo“ grupė juos pakeitė kitais. Pastarieji atrodė net netinkami aliejinei tapybai, tačiau naujieji teptukai padėjo sureikšminti smulkias detales, kaip, pavyzdžiui, šiame Henriko Natalevičiaus, vieno iš grupės narių, kūrinyje „Išvyka į gamtą“. Atspėk, kokio gyvūno plaukų teptukus naudojo šie dailininkai?

Atgal į gamtą!
6

Ar žinai, kad vienas lietuvių fotomenininkas namuose laikė tikrą liūtą? Kas jis? Nuotraukoje – šio autoriaus žmona Tatjana su liūtuku vardu Simba 1972 metais.

Atgal į gamtą!
7

Įsižiūrėk į kailio raštą ir atspėk, koks gyvūnas šmirinėja po Vilnių šiame Kęstučio Grigaliūno paveiksle „Vilniaus katedros bestija“ (2007)?

Atgal į gamtą!
8

Matai Leono Lino Katino kūrinio „Septynios dienos Rusnėje arba _______ žydėjimas prieš“ fragmentą. Jį sudaro net septini paveikslai, o kūriniui išpildyti autorius naudodavo gyvas gėles! Atspėk, kokias?

Atgal į gamtą!
9

Skulptorės Ksenijos Jaroševaitės kūryboje pamėgtas tipažas – išoriškai nedailūs, bet simpatiški žmonės arba žmogaus bruožų turintys žvėrys. Dvi menininkės skulptūras gali pamatyti kasdien MO skulptūrų sode. Įsižiūrėk ir pabandyk atspėti, kaip vadinasi šis MO parodoje „Gyvūnas – žmogus – robotas“ eksponuotas autorės kūrinys?

Atgal į gamtą!
10

Kaip vadinasi ši Audriaus Zavadskio fotografija (kairėje), jei jos pavadinimas yra toks pat, kaip operos performanso, atstovavusio Lietuvą 58-ojoje Tarptautinėje Venecijos meno bienalėje ir laimėjusio „Auksinį liūtą“ 2019 metais (dešinėje)?

Atgal į gamtą! Atgal į gamtą!
11

Nors dirba daugelyje skirtingų dailės šakų, šio autoriaus kūrybinis braižas lengvai atpažįstamas iš veidų, primenančių kaukes. Idiliško žmonių ir gyvūnų ryšio atvaizdus jo kūryboje keičia siurrealistiniai pavidalai: žmonės ir gyvūnai tarsi suauga į vieną darinį, kaip, pavyzdžiui, šiame kūrinyje „Ožka“ (1991). Kas šis menininkas?

Atgal į gamtą!
12

Menininkui Donatui Jankauskui-Duoniui svarbus Charleso Darvino teiginys, kad žmogus kilęs iš beždžionės. Šio Duonio kūrinio (kairėje) pavadinimas nurodo į vieną žinomiausių Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslų (dešinėje), kuriame du valdovo titulą turintys personažai delnuose laiko žemės lopinėlį. O štai Duonis savo kūrinyje juos pakeitė prie vaisių krūvos susispietusiomis beždžionėmis. Kaip manai, koks žodis sieja abiejų kūrinių pavadinimus?

Atgal į gamtą! Atgal į gamtą!
13

Algio Griškevičiaus fotografijos – vienintelės tokios Lietuvos meno kontekste. Jos jungia net kelias meno sritis: dailę, skulptūrą ir teatrą, o pats autorius jas vadina tragikomedijomis. Ši ir kitos fotografijos iš ciklo „Mikališkių stebuklai“ buvo eksponuotos Karališkame manieže (Manège Royal) fotografijos festivalyje „Festival du regard“ Prancūzijoje 2015 metais. Kaip manai, kokio žodžio trūksta kūrinio pavadinime „Poilsis Tėviškės _______“ (2006), jeigu jis įvardija ir dailės žanrą, ir tuo pačiu reiškia „gamtovaizdis, vietovaizdis“?

Atgal į gamtą!
14

Kokios veislės šunys užfiksuoti šioje Ramūno Danisevičiaus fotografijoje, šmaikščiai pavadintoje „Sargybiniai“?

Atgal į gamtą!
Paieška