Viktorina: Mada

Drabužių mada – ne tik ant podiumo ar mados žurnaluose.

Įamžinti madą galima beveik visuose dailės žanruose, įvairiausiomis dailės technikomis. Juk vaizduojamojo meno kūriniai, kuriuose užfiksuoti žmonės, portretai, autoportretai, galima sakyti, ir yra tarsi tam tikros istorinės epochos ar laikmečio mados, vyraujančios aprangos, stiliaus, skirtingoms visuomenės grupėms būdingų drabužių įamžinimas. Žinoma, atsiradus fotografijai, jos tikslumui lygių nebeliko!

Šioje viktorinoje kviečiame atsakyti į klausimus apie madą mene. Taip pat prisiminsime ir įvykusias MO parodas, kuriose atradome kūrinių, puikiai tinkančių šiai temai gvildenti.

Viktoriną sudaro 13 klausimų. Naujas klausimas atsiras atsakius į prieš tai buvusį.

O viktorinos pabaigoje galėsi plačiau susipažinti su joje naudotais MO kolekcijos kūriniais, sužinoti daugiau apie autorius bei pamatyti dalį jų kūrybos ar pasiklausyti pokalbių su jais. Spausk – SUŽINOK DAUGIAU!

Sėkmės!

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius

1

Sidabro atspaudų serijos „Torsas – kūno dalis“ (1995–1996) fotografijose užfiksuoti skirtingų moterų liemenys. Šiam projektui fotografas moteris fiksavo tik iš priekio, vienoda statiška poza, tačiau leido apsirengti ir prisistatyti taip, kaip joms priimtina. Tad ši instaliacija–albumas yra ir tarsi to meto moterų aprangos variantai, jį galime vartyti kaip XX a. 10-ojo dešimtmečio Lietuvos madų žurnalą su aprangos kodais ir sukirpimais, medžiagomis ir aksesuarais. Kas šio projekto autorius?

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius
2

Tai – Raimundo Sližio tapybos darbas „Trys figūros“ (1982). Jame vienas iš personažų, esantis kairėje, dėvi dvikraštę karinę skrybėlę, kurią ypač išpopuliarino Napoleono kariai. O kada ir kur atsirado frakas, kuriuo apsivilkęs centre stovintis ir su ponia flirtuojantis personažas?

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius
3

Raimundas Sližys savo tapybos darbuose mėgo šaržuoti, ironizuoti ir iš savęs pasijuokti. Taip ir šiame. Kalbant apie neįprastus vyrui drabužius, kaip manai, kokio žodžio trūksta šio Raimundo Sližio kūrinio pavadinime „Autoportretas su _______“ (1997)?

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius
4

Ramūno Danisevičiaus fotografijoje „Tango“ (2001) moteris dėvi mini suknelę. Kada mados istorijoje atsirado mini?

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius
5

Dalis Dovilės Dagienės fotografijų iš serijos „Lietuvos kultūros veikėjų portretai“ (2005) buvo eksponuota MO muziejaus hole 2020 metais. Joje autorė pasirinko įamžinti ne žymių Lietuvos kultūros atstovų veidus, o batus! Atspėk, kurio(-s) kultūros veikėjo(-s) sportbačiai vaizduojami šioje fotografijoje?

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius
6

Šis skulptoriaus, performanso ir video menininko Dainiaus Liškevičiaus video kūrinys vadinasi „Mada. Gyvenimo būdo žurnalas: vaizdų kronika III“. Tai yra trečioji žymaus jo projekto dalis. Kitose autorius įtraukia architektūros ir interjero, taikomosios dailės vaizdų, plakatų, fotografijų. Kaip vadinasi šis 2012 metais sukurtas D. Liškevičiaus projektas, su kuriuo menininkas atstovavo Lietuvą 56-oje tarptautinėje Venecijos meno bienalėje 2015 metais?

7

Įsižiūrėk ir atspėk, kokias skrybėles matuojasi Jackie Kennedy Onasis ir Caroline Kennedy šioje Jono Meko fotografijoje, įamžintoje kinų kvartale Niujorke 1972 metais?

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius
8

Tai – Ramūno Danisevičiaus fotografija, kurią šmaikščiai pavadino „Rinktine“. Sustabdytoje akimirkoje atrodo, kad vienuolės tarsi varinėja kamuolį ir žaidžia futbolą. O kaip manai, ar vienuolių drabužiai yra veikiami mados tendencijų?

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius
9

Atkreipk dėmesį į dešinėje esančio personažo aprangos detales ir atspėk, kas vaizduojama šiame Augusto Bidlausko grafikos kūrinyje šalia teisingumo deivės Temidės?

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius
10

Vaclovo Strauko fotografijų ciklas „Paskutinis skambutis“ susilaukė tarptautinio pripažinimo. Įsižiūrėjęs į nuotraukose užfiksuotų gimnazisčių uniformas bei vaikinų kostiumus ir stilių, atspėk, kurio XX a. dešimtmečio yra šios fotografijos?

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius
11

Dizaineris, teatro kostiumų dailininkas Juozas Statkevičius VCO spektakliui „Užburtoji fleita“ sukūrė įspūdingą suknelę. Ji buvo eksponuojama ir mažojoje MO parodoje „Iš tos operos“. Kuo ypatinga ši suknelė?

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius
12

1992-aisiais Barselonoje surengtos vasaros Olimpinės žaidynės Lietuvos sportininkams tapo puikia galimybe atlikti savosios valstybės ambasadorių vaidmenį. Į Barseloną atvykę 47 olimpiečiai iš Lietuvos buvo apsirengę paradine apranga, sukurta pasaulyje garsaus dizainerio. Šis kostiumas buvo eksponuotas ir didžiojoje MO parodoje „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“. Kas jį sukūrė?

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius
13

Atidžiai apžiūrėjęs stiliaus detales, atspėk, kokie XX a. 10-ojo dešimtmečio įvaizdžiai Lietuvoje pavaizduoti šioje MO parodos „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“ instaliacijoje „Tipažai“?

Mada mene: apranga, įvaizdžiai, stilius
Paieška