20 Lietuvos meno istorijų. Pakui Hardware

MO muziejus Meno istorijos

Tarp mitologijos ir technologijų

Pakui Hardware – tai šiuolaikinių menininkų duetas Neringa Černiauskaitė (g. 1984) ir Ugnius Gelguda (g. 1977), drauge kuriantis nuo 2014 m. Pakui – mitologinė Havajų bėgiko būtybė, kuriai būdingas neįtikėtinas greitis. „Hardware“ angliškai reiškia techninę įrangą ir simbolizuoja sunkumą bei materialumą. Taigi, Pakui Hardware kūrybos pagrindas – priešpriešos: tarp mitologijos ir šiuolaikinio mokslo, tarp praeities ir ateities, tarp fizinio žmogaus kūno ir virtualių technologijų.

Mūsų kūnas nėra pajėgus rungtis su informacinių technologijų iššūkiais, […] tačiau ekonomikos poreikių pagreitis […] pasiryžęs [jį] išgręžti iki paskutinio [lašo].

– taip šiandieninę situaciją mato patys menininkai. (Valdas Puteikis, Menininkai Neringa Černiauskaitė ir Ugnius Gelguda: „Nuo vaikystės esame suaugę su kultūra“, Žmonės.lt, Publikuota: 2019-06-24)

Pakui Hardware | Thrivers | MO muziejus
Pakui Hardware
Thrivers, solo paroda
Galerija Polansky, Praha, 2019
Nuosavybė: privati kolekcija ir carlier | gebauer galerija, Berlynas/Madridas

Neringa ir Ugnius į bendrą kūrybinę veiklą atsinešė gana skirtingas patirtis. Neringa studijavo menotyrą, semiotiką ir meno kuravimą. Jau beveik dvylika metų ji yra šiuolaikinio meno žurnalo internete artnews.lt redaktorė. Ugnius yra baigęs fotografijos studijas ir kurį laiką sėkmingai kūrė būtent šioje srityje. Ėmę dirbti kartu, jie greitai tapo žinomi tarptautinėje šiuolaikinio meno scenoje. Šiuo metu pora gyvena Berlyne, tačiau nuolatos dalyvauja parodose visame pasaulyje.

Kaip gamta tampa preke

Savo kūryboje Pakui Hardware gilinasi į tai, kaip technologijos keičia mūsų pasaulio suvokimą. Neringa ir Ugnius – ryškiausi Lietuvos menininkai, sistemingai tyrinėjantys automatizavimo, robotikos, sintetinės biologijos ir naujai atrastų medžiagų svarbą. Menininkai vaizduoja technologijų pakeistą ateities pasaulį ir jo gyventojus. Šie pokyčiai tuo pat metu ir žavi, ir baugina, tačiau su jais vis tiek teks susitaikyti.

Pakui Hardware | The Return of Sweetness | MO muziejus
Pakui Hardware
The Return of Sweetness, 13-oji Baltijos Trienalė, ŠMC, Vilnius, 2018.
Nuosavybė: Nacionalinė dailės galerija, Vilnius

Menininkai domisi biokapitalizmu – kaip gamta tampa preke. Jei mokslinius tyrimus skatina ekonominės priežastys, kokie būna jų rezultatai? O gal vertėtų imtis jokios materialios naudos nesiekiančių, kūrybinių eksperimentų? Kitas svarbus klausimas: ar vis dar egzistuoja pusiausvyra tarp natūraliai gamtoje išsivysčiusių ir žmogaus sukurtų objektų? Juk žmonių veikla daro didžiulę įtaką visiems natūraliems procesams.

Pakui Hardware | The Return of Sweetness | MO muziejus Pakui Hardware | The Return of Sweetness | MO muziejus
Pakui Hardware
Underbelly, solo paroda Mdbk Leipzig, 2019.
Nuosavybė: menininkai ir carlier | gebauer galerija, Berlynas/Madridas

(Ne)senstantis

Dar viena Pakui Hardware kūrinių tema – mokslo pastangos perprasti biologinius senėjimo mechanizmus. Tam dažnai naudojami įvairūs organizmai, kurių gyvenimo ciklas labai skiriasi nuo mūsiškių.

Pakui Hardware | The Return of Sweetness | MO muziejus
Pakui Hardware
On Demand, MAXXI muziejus, Roma, 2018
Nuosavybė: privati kolekcija

Pakui Hardware | The Return of Sweetness | MO muziejus
Pakui Hardware | Vanilla Eyes | MO muziejus

Kairėje:
Pakui Hardware
On Demand, Orsė muziejus, Paryžius. 2018
Nuosavybė: menininkai ir privati kolekcija

Dešinėje:
Pakui Hardware
Vanilla Eyes, MUMOK muziejus, Viena, 2016
Nuosavybė: menininkai ir MUMOK muziejus, Viena

„Extrakorporal“ (2018)

Pakui Hardware | Extrakorporal | MO muziejus

Kūrinio „Extrakorporal“ (2018) (liet. antkūnis) pavadinimas yra nuoroda į atskirai nuo kūno laboratorijose auginamus audinius ir biomedžiagas. Instaliaciją sudaro dvi ore kabančios, kailiais ir odomis apsikarsčiusios figūros. Jos šiek tiek primena senųjų tautų šamanus. Tik vietoje ritualinių kaukių jos dėvi iš stiklo išlietus pasaginius krabus. Menininkai šių kaukių formą atliejo nuo tikro, tiesa, jau negyvo, krabo.

Pakui Hardware
Extrakorporal, 2018 (fragmentas)
Instaliacija
© MO muziejus, 2019

Pakui Hardware | Extrakorporal | MO muziejus

Šie gyvūnai itin svarbūs žmonėms, nes jų neįprastos mėlynos spalvos kraujas turi ypatingų antibakterinių savybių ir yra plačiai naudojamas medicininiuose tyrimuose. Spėjama, kad būtent ypatinga kraujo sudėtis leido šiai rūšiai pergyventi dinozaurus. Siekdami sukurti savaime atsinaujinančias ląsteles, mokslininkai vis dažniau atsakymų ieško tyrinėdami ne tik žmones, bet ir gyvūnus. „Extrakorporal“ pranašauja realybe tampančius žmonių siekius įgauti kitiems organizmams būdingų savybių ir taip pakreipti evoliucijos eigą savo naudai. Galbūt net tapti nemirtingiems.

Vaizdo pasakojimas apie Pakui Hardware

Generated with Avocode.fb Generated with Avocode.Path 39 Generated with Avocode.Path 40 Generated with Avocode.Group 59Rectangle 62Path 41 Generated with Avocode.Group 58Path 37Path 38 Pasidalink:
Paieška