Prezidentūrai ir Vyriausybei siūlome minėti tarptautinę mecenatystės dieną Lietuvoje

MO muziejus Naujienos
Susitikimas, kurio nebuvo | Didžioji paroda | MO muziejus

MO muziejus raštu kreipėsi į Prezidentūrą, Vyriausybę, Kultūros, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijas siūlydamas Lietuvoje pradėti minėti tarptautinę mecenatystės dieną, kuri JAV ir Kanadoje minima bei švenčiama lapkričio 15 d. Ši tradicija ženkliai prisidėjo prie filantropijos augimo JAV ir Europoje.  

JAV ir Europoje viešai minima mecenatystės diena stipriai prisideda prie visuomenės švietimo, kad dabarties ir ateities kartos suvoktų dalijimosi svarbą. Toks priminimas ir žinutė labai svarbi Lietuvoje, kuri šiuo metu pasauliniame dalijimosi reitinge (angl. CAF World Giving Index) užimą tik 83 vietą iš 119.

Mecenatai | MO muziejus

Pasak MO vadovės Mildos Ivanauskienės, įvairiuose Lietuvos strateginiuose dokumentuose įtvirtinamas siekis skatinti mecenatystę, taip pat vystyti nevyriausybinių organizacijų (NVO) sektorių bei skatinti jo nepriklausomumą. Mecenatystė yra svarbi daugelyje valstybių, nes siūlo privačią paramą veikloms, kurios kuria viešąjį gėrį.

„MO muziejus prasidėjo iš privačios iniciatyvos ir šis pavyzdys sulaukė dar daugiau privataus ir viešojo sektoriaus palaikymo. Per keturis metus MO aplankė daugiau nei 0,5 milijonai žmonių, mums pavyko užauginti ne pelno siekiančią organizaciją, kuri įgyvendino daug reikšmingų pokyčių ne tik Vilniui, bet ir visai Lietuvai. Mecenatystės skatinimas yra ir NVO sektoriaus stiprinimas, kurio svarba ir reikšmė Lietuvoje vis dar vertinama nepakankamai“, – sako M. Ivanauskienė.

Mecenatai | MO muziejus
Susitikimas, kurio nebuvo | Didžioji paroda | MO muziejus

Mecenatystės dienos minėjimas – nuo JAV iki Europos

Susitikimas, kurio nebuvo | Didžioji paroda | MO muziejus

Mecenatystės diena pradėta minėti 1986 m. JAV, kai tuometinis prezidentas Ronaldas Reiganas lapkričio 15-ąją paskelbė Nacionaline Mecenatystės diena. Nuo 2012 m. ši diena minima Kanadoje. Nuo 2013 m. Europoje ji švenčiama spalio 1 d.

JAV, Kanadoje ir Europoje Mecenatystės dieną mokyklose rengiamos pamokos apie mecenatystę, dalijimosi svarbą visuomenės gerovei. Vyksta nacionalinės kampanijos, kurių metu visuomenė skatinama paaukoti pasirinktai NVO organizacijai, savanoriauti, neatlygintinai dalintis savo kompetencijomis su NVO sektoriumi, dalintis geraisiais pavyzdžiais socialinėje medijoje.

Viešos iniciatyvos daro milžinišką įtaką

MOkytojo paso konferencija | MO muziejus

MO muziejaus vystymo vadovas Mindaugas Morkūnas pasakoja, kad viešos mecenatystės skatinimo iniciatyvos daro didžiulę įtaką didinant visuomenės sąmoningumą šioje srityje. Svarbu suvokti ir pabrėžti, kad mecenatystė aktuali ne tik turtingiausiam visuomenės sluoksniui – įvairaus dydžio prisidėjimai prie nevyriausybinių organizacijų veiklos yra reikšmingi ir kuriantys pokytį, ypač jei prisideda daug įmonių ir žmonių.

„Nuo 2012 m. JAV kasmet vykstanti dalijimosi skatinimo iniciatyva #GivingTuesday (liet. Dosnumo antradienis) tapo bene didžiausia mecenatystės skatinimo platforma. Vien pernai šios iniciatyvos metu JAV buvo paaukota net 2,7 milijardo dolerių. Iniciatyvoje dalyvavo 35 milijonai žmonių, apie 10 proc. JAV populiacijos. Apie 50 proc. dalyvavusių aukojo pinigais – vadinasi, vidutiniškai vienas žmogus paramai skyrė apie 77 JAV dolerius. Šimto nesiekianti suma tapo tokia reikšminga, kai buvo sutelkta tiek bendrumo ir vienybės. Šiais metais dar labiau paskatinti šiai iniciatyvai Billo ir Melindos Gatesų labdaros organizacija skyrė papildomą 10 milijonų dolerių paramą. Tinkamas viešas mecenatystės skatinimas tikrai gali būti užkrečiamas“, – neabejoja M. Morkūnas.

MOkytojo paso konferencija | MO muziejus

Tikimės, kad atitinkamos Lietuvos Respublikos institucijos pasinaudos šiomis idėjomis, imsis lyderystės ir lapkričio 15 d. Lietuvoje bus pradėta minėti mecenatystės diena. 

Generated with Avocode.fb Generated with Avocode.Path 39 Generated with Avocode.Path 40 Generated with Avocode.Group 59Rectangle 62Path 41 Generated with Avocode.Group 58Path 37Path 38 Pasidalink:
Paieška