Naujame „MO lauke“ sezone – aktualiausi alternatyvios muzikos ir poezijos vardai
Atėjus vasarai MO muziejaus lauko erdvės vėl atsiveria naujiems atradimams. Miesto vasarotojų laukia ilgamete tradicija tapę nemokami „MO lauke“ renginiai – poezijos skaitymai ir koncertai.
Poezijos skaitymai supažindins su šiuolaikinių autorių temų, raiškos, ritmikos ir sąskambių įvairove. Didžiausiuose iki šiol „MO lauke“ koncertuose pasirodys reikšmingi Lietuvos alternatyvios muzikos scenos vardai, o patirtį sustiprins menininko Justo Bø šviesų skulptūros. Muzikinį pulsą MO muziejaus prieigose taip pat palaikys „Radio Vilnius“, skulptūrų sode įkursiantys savo vasaros rezidenciją.
Išaugo į miesto festivalį
Nemokamų renginių ciklas „MO lauke“, prieš penkerius metus startavęs su nedideliais skirtingo formato renginiais, MO muziejaus prieigas vasaros metu vis plačiau išnaudoja kaip netikėtų susitikimų ir atradimų platformą.
„Per šį laiką ne tik įsirašėme į prasmingo laisvalaikio ieškančių miesto vasarotojų žemėlapį – „MO lauke“ renginiai išaugo į kultūros festivalį, pritraukiantį šimtus lankytojų. Bendradarbiaudami su skirtingomis iniciatyvomis ir organizacijomis suburiame tiek glaudesnes bendruomenes, tiek gausią skirtingo amžiaus ir interesų auditoriją.
Šią vasarą dėmesį ypatingą dėmesį skirsime savotiškam kultūrinio pulso pasimatavimui – pristatysime aktualiausius kylančius ir jau žinomus muzikos bei poezijos kūrėjus, kurie savo darbuose talpina itin plačius horizontus ir braižo ateities kūrybines trajektorijas“, – sako M. Ivanauskienė.
Šiais metais „MO lauke“ programą pratęsia MO muziejaus drauge su „MO bistro x DMV“ ir „Radio Vilnius“ inicijuotas projektas – nepriklausomo bendruomenės radijo vasaros rezidencija. Nuo birželio 8 dienos „Radio Vilnius“ kilnojama radijo stotis įsikurs MO skulptūrų sode, kur taps patogiu susitikimo tašku miesto gyventojams, svečiams, kūrėjams bei su jais norintiems susipažinti klausytojams, kurie programos galės klausyti tiek internetu, tiek gyvai MO skulptūrų sode.
Nuo pankroko iki džiazo ar alternatyvaus hiphopo
„MO lauke“ koncertai šiemet ir vėl pasiūlys įvairovę, subalansuotą originalumo bei aktualumo ieškantiems klausytojams. Programoje pasirodysiančių grupių ir atlikėjų kūryba varijuoja nuo pankroko iki alternatyvaus hiphopo, džiazo, elektronikos ar indie muzikos.
„Ypatingai džiugina, kad šių metų programoje bus atlikėjų, kuriuos mėginome kviestis du metus iš eilės, tačiau tinkamos sąlygos susiklostė tiktai dabar. Kai kurie „MO lauke“ koncertų dalyviai žengia pirmus žingsnius, kiti jau dabar keliauja po Europos festivalius ir svarbiausius muzikinius renginius“, – pasakoja „MO lauke“ koncertų organizatorius, tarpdisciplininio meno ir muzikos projekto „Modernus muzikos formatas“ įkūrėjas Marius Libas.
Birželio 15 d., šeštadienį, „MO lauke“ koncertų sezoną atidarys šiuolaikinio punk, džiazo ir elektronikos derinys.
Pirmieji MO terasoje pasirodys „Frizz“ – alytiškių ketvertas, savo muzika bandantys įkūnyti jaunatvišką chaosą ir vidinius konfliktus. Jų muzika pasižymi greito tempo ir netikėtų, ausį prikaustančių tekstų deriniu, o patys muzikantai nedaugžodžiaudami save apibūdina kaip keturis draugus ir jų greitas, truputį liūdnas dainas, rėkiančius vokalus ir šokių judesius.
Įspūdingą garsų spektrą pasiūlys „Kanalizacija“, eksperimentuojantys su skirtingų žanrų skambesiais ir nenutolstantys nuo gaivališko free jazz. „Kanalizacijos“ kūryboje pilna įvairovės: vietomis prasiveržia sunkusis metalas, vietomis – įtūžęs pankrokas, kartais ištirpstama į monotonišką krautroką, o kartais dainuojami įsimintini priedainiai pagal geriausias vaikinų grupių tradicijas.
Vakarą vainikuos festivalyje „Eurosonic Noorderslag“ tarp geriausių kylančių Europos atlikėjų patekusi ir ne vienoje didžiojoje žemyno scenoje pasirodžiusi Monikaze – elektroninės muzikos atlikėja ir kompozitorė, savo kuriamą muziką žaismingai įvardinanti avant-degrad žanru. MO lauke scenoje Monikaze atliks naujausio albumo „Cheers To Mental Health“ dainas, gerbėjus žada nudžiuginti keletu senų kūrinių bei nustebinti naujienomis.
Matuos lietuvių poezijos pulsą
Ilgiausiai bendruomenę buriantis „MO lauke“ poezijos skaitymų formatas kasmet auga ir pritraukia vis daugiau šiuolaikine literatūra besidominčių miestiečių. Šių metų poezijos skaitymus jų rengėjas Zigmas Pakštaitis apibūdina kaip savotišką lietuvių poezijos kardiogramą ar pulso matavimą.
„Netikėti autorių susitikimai leis atversti tiek pamėgtus, tiek rečiau vartomus puslapius, nustebti, kokia temų, raiškos, ritmikos ir sąskambių įvairovė slypi tekstuose. Kiekvienas renginys formuojamas kaip džiazo akordas, kartais – ir septakordas, keletą skirtingų balsų jungiant į gyvą sąskambį“, – dalinasi Z. Pakštaitis.
Pirmieji „MO lauke“ poezijos skaitymai su Austėja Jakas, Aisčiu Žekevičiumi ir Simonu Bernotu klausytojus pakvies birželio 13 dieną.
Austėjos Jakas eilėraščiai leis pasijusti, tarsi iš kito pasaulio stebėtume keistus žmonių papročius, kuriuos dažniausiai priimame kaip elementarią kasdienybę. Autorės tekstai kupini žaismingo paslaptingumo ir jaukaus tikrovės transformavimo, o per ryškius įvaizdžius ar intriguojančius personažus atveriamos temos kviečia užduoti esminius klausimus apie pasaulį ir būtį.
Poeto ir vertėjo Simono Bernoto tekstai slepia ispanakalbės kultūros gaivalą ir energiją. Kiekvienas autoriaus tekstas tarsi architektūrinis kūrinys turi savo žaidimo taisykles, tūrių, formų, spalvų ritmiką ir įvairovę. S. Bernoto dėmesys struktūroms leidžia ne tik pasakoti istorijas, bet ir patirti savitą eilėraščio atmosferą, persikelti iš realiosios į kalbinę tikrovę.
Aisčio Žekevičiaus eilėraščiai pakvies su šypsena pasitikti gyvenimo prasmingumą ir beprasmybę, stebėti, kaip modernioje sąmonėje eižėja mintys ir fragmentiškėja troškimai bei klausti, ar yra gyvenimas po korporatyvinės beprasmybės. Autoriaus eilučių lengvumas apgaulingas – po juo slypi sudėtingi klausimai, iššūkiai, nusivylimai ir susitaikymai.
Nemokami ir visiems atviri „MO lauke“ renginiai tęsis iki pat rudens. Koncertai vyks birželio 15, liepos 20 ir rugpjūčio 24 dienomis, o poezijos skaitymai susiburti pakvies birželio 13, liepos 11 ir netrukus patikslinsiamą rugpjūčio dieną.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.