Ar tai menas? Paskaita apie šiuolaikinį meną su Will Gompertz
Šeštadienį, spalio 15 dieną, visų meno mylėtojų ir bestselerio „Ar tai menas?“ gerbėjų MO muziejuje laukia svarbus ir įdomus susitikimas – į muziejų atvyksta ir čia paskaitą apie šiuolaikinį meną skaitys buvęs BBC meno redaktorius bei Tate galerijos direktorius, o šiuo metu – „Barbican Center“, scenos menų centro Londone, meno vadovas Willas Gompertzas.
Beveik valandą – nuo 14.00 val. iki 14.50 val. – truksiančio susitikimo metu žurnalo „New York’s Creativity“ nominuotas kaip vienas iš TOP 50 pasaulio kūrybininkų W. Gompertzas pasidalys savo patirtimi ir patarimais, po kurių kitą kartą lankytis galerijoje ar muziejuje bus šiek tiek drąsiau ir kur kas įdomiau.
Paskaitos įrašas
Paskaita vyksta anglų kalba.
Kalbėdamas apie šiuolaikinį meną, W. Gompertzas yra sakęs, kad visi žmonės turėtų tobulinti savo kritinį mąstymą, nes jeigu kas nors ir turėtų nuspręsti, kas yra menas, o kas – ne, tai tik žiūrovai.
„Šiais laikais meno yra sukuriama ir nuperkama daugiau nei bet kada anksčiau. Didžioji jo dalis, deja, kaip ir dauguma parašytų knygų, atliekamos muzikos ar sukurtų filmų, nėra labai geri. Todėl norėdami susikurti teisingą nuomonę, turime mokėti atsirinkti.“
Autorius mano, kad visi didieji šiuolaikiniai menininkai – impresionistai, modernistai, net minimalistai – norėjo panaikinti barjerą tarp meno ir gyvenimo, todėl jo knyga „Ar tai menas?“ – tarsi gyva kelionė metro per šiuolaikinio meno judėjimus, pradedant impresionizmu ir baigiant menininku–anonimu Banksy.
Beje, nemažos dalies knygoje minimų menininkų darbų galima pamatyti ir šiuo metu veikiančioje didžiojoje MO muziejaus parodoje „Susitikimas, kurio nebuvo“.
Nors W. Gompertzas nesureikšmina šiuolaikinio meno temos, į ją geba žvelgti naujai ir uždegančiai. Jis mano, kad šiuolaikinį meną svarbu vertinti jo kontekste, nesvarbu, ar tai būtų Einšteinas, Froidas, fotografija, reklama ar technologijos, ir aiškiai bei su humoru moka paaiškinti meno judėjimus ir „-izmus“.
Tai, kad „Barbican Center“ meno vadovas pasakojimui pasitelkia humorą, turbūt nestebina – būdamas „Tate Media“ vadovu, W. Gompertzas baigė aštuonių savaičių komedijos kursus vien dėl to, kad, kaip pats sakė, norėjo įsitikinti, ar stand-up komedijos priemones ir metodus galima pritaikyti kalbant apie meną.
2009 m. pabaigoje pradėjęs eiti aukščiausias pareigas BBC meno srityje, W. Gompertzas aistringai pradėjo šalinti atskirtį tarp žmonių ir meno. „Paprastai žmonės pakankamai noriai diskutuoja beveik bet kokia tema, bet kai kalba pasisuka apie šiuolaikinį meną, jie sako, jog nieko apie jį neišmano. Akivaizdu, kad tai netiesa: žmonės žino, kad Auguste’as Rodin’as buvo skulptorius, o Michelangelo’as nutapė Siksto koplyčią. Manau, kad iš tikrųjų jie nori pasakyti, jog šiuolaikinis menas jiems nėra suprantamas ir tai jiems nepatinka.“
Pasak W. Gompertzo, norint įvertinti modernųjį ir šiuolaikinį meną bei juo gėrėtis, reikia pradėti ne nuo klausimo, ar jis yra geras ar blogas, bet nuo supratimo, kaip jis vystėsi. „Kaip ir dauguma tariamai nesuvokiamų temų, menas panašus į žaidimą: iš tikrųjų tereikia žinoti pagrindines taisykles ir nuostatus, kad tame, kas anksčiau glumino, imtum įžiūrėti prasmę.“
Daugiau apie tai, nuo ko reikėtų pradėti pažintį su moderniuoju ir šiuolaikiniu menu – šį šeštadienį, 14.00 val., vyksiančioje Willo Gompertzo paskaitoje. Paskaitos partneris – Jungtinės Karalystės ambasada.
Paskaita yra parodos „Susitikimas, kurio nebuvo“ atidarymo MOratono dalis. Laukia ir daugiau susitikimų!