10 Lietuvos fotografijos istorijų. Irena Giedraitienė ir Ugnius Gelguda

MO muziejus Meno istorijos
Ugnius Gelguda | Žalgiris | MO kolekcija

Drauge su LRT tęsiame projektą, pasakojantį apie Lietuvos meną ir jo kūrėjus. Dar 2020 metais, pirmojo karantino metu, siuntėme #menasnaMO ir vaizdo pasakojimais supažindinome su 20 Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio meno atstovų. O šįkart kviečiame giliau nerti į fotografijos pasaulį ir atrasti „10 Lietuvos fotografijos istorijų“.

Skaičiuojame! Susipažinkite su pirmąja kūrėjų pora:

1. „Pasaulio spaudos fotografijos“ apdovanojimą laimėjusi fotografė.
2. Fotografas, erdvinių instaliacijų kūrėjas, kurio prieš 20 metų kurtos jautrios fotografijos dar ir dabar sulaukia pasipriešinimo.

Kas jie?

 

1. Irena Giedraitienė

Pirmoji „Pasaulio spaudos fotografijos“ (angl. World Press Photo) apdovanojimą laimėjusi, žmogaus išgyvenimų ir įvairių asmenybės išraiškų fotografijose ieškanti Irena Giedraitienė (g. 1935).

Nors sovietmečiu sąlygos skleistis moters fotografės talentui buvo tikrai nepalankios, menininkė sulaukė pripažinimo. 

Autorės fotografijose galime pastebėti gebėjimą džiaugtis fiksuojamais įvykiais. Pavyzdžiui, fotografijos iš 1956 m. Maskvoje vykusios Tautų spartakiados balansuoja tarp modernios kūrybinės ir asmeniniam albumui skirtos fotografijos. Į spartakiadą Giedraitienė vyko kaip dalyvė, tačiau dėl ligos jai teko imtis fotografės vaidmens.

Irena Giedraitienė | MO kolekcija
Irena Giedraitienė | Vestuvių vakarą | 10 Lietuvos fotografijos istorijų

Irena Giedraitienė
Treniruotė stadione II. Iš serijos „Tautų spartakiada“, 1956
MO muziejaus kolekcija

Irena Giedraitienė
Tiltas. Iš serijos „Vestuvės“, V. Kaunas, 1982
Autorės nuosavybė

2. Ugnius Gelguda

Ugnius Gelguda (g. 1977) savo kūryba siekia kalbėti aktualiomis ir visuomenei dar dažnai skaudžiomis temomis. O net prieš 20 metų kurtos jautrios fotografijos ir dabar sulaukia pasipriešinimo.

Dar pernai MO muziejaus lauko reklamos stendas su vienu iš Gelgudos fotografijų serijos „Gyvenimas kartu“ kūrinių buvo aptaškytas raudonais dažais. 

Anksčiau aktyviai fotografavęs, Gelguda dabar priklauso meniniam duetui Pakui Hardware ir kuria erdvines instaliacijas. Savo fotografijose menininkas siekia užčiuopti tuo metu visuomenėje vyraujančias aktualijas, išryškinti esamas problemas ir kalbėti apie tai, ką dauguma būtų linkę nutylėti.

Ugnius Gelguda | Žalgiris | MO kolekcija
Ugnius Gelguda | Žalgiris | MO kolekcija
Ugnius Gelguda | Žalgiris | MO kolekcija

Ugnius Gelguda
Žalgiris, 2006
MO muziejaus kolekcija

Daugiau fotografijų – naujoje parodoje

Šias ir kitas Irenos Giedraitienės ir Ugniaus Gelgudos fotografijas bei audiovizualinę instaliaciją „Žalgiris“ galite pamatyti gyvai, naujoje didžiojoje fotografijos parodoje „Permainų šventė“.

Tad susitikime muziejuje!

Generated with Avocode.fb Generated with Avocode.Path 39 Generated with Avocode.Path 40 Generated with Avocode.Group 59Rectangle 62Path 41 Generated with Avocode.Group 58Path 37Path 38 Pasidalink:
Paieška