10 Lietuvos fotografijos istorijų. Irena Giedraitienė

Talentas skleidėsi jau sovietmečiu

Irena Giedraitienė (g. 1935) visą gyvenimą derino inžinierės karjerą ir aistrą fotografijai. Nors sovietmečiu sąlygos skleistis moters fotografės talentui buvo tikrai nepalankios, menininkė sulaukė pripažinimo. Dar 1970 m. ji tapo Lietuvos fotografijos meno draugijos nare, o 2014 m. jai suteiktas Lietuvos fotomenininkų sąjungos garbės nario vardas. 

Giedraitienės kūryboje svarbiausia žmogaus išgyvenimų ir asmenybės išraiška, žmonių tarpusavio santykiai ir glaudus ryšys su gamta. Fotografijose jaučiama autorės nuotaika, atskleidžiamas jos santykis su artimais žmonėmis ir gebėjimas džiaugtis fiksuojamais įvykiais.

Į spartakiadą vyko kaip dalyvė, bet ėmėsi fotografės vaidmens

Irena Giedraitienė | Tautų spartakiada | MO kolekcija | 10 Lietuvos fotografijos istorijų

Fotografijos iš 1956 m. Maskvoje vykusios Tautų spartakiados balansuoja tarp modernios kūrybinės ir asmeniniam albumui skirtos fotografijos. Į spartakiadą Giedraitienė vyko kaip dalyvė, tačiau dėl ligos jai teko imtis fotografės vaidmens. 

Tautų spartakiados nuotraukų serija yra ir sovietinės ideologinės šventės dokumentacija, ir tikro gyvenimo bei autentiškų žmogiškų santykių atspindys. I. Giedraitienės kadruose matome pastangas atlikti akrobatines figūras ir nesumeluotą džiugesį joms pavykus, jaučiame stiprų sportininkų tarpusavio ryšį. O įspūdinga  tvarkingomis eilėmis išsirikiavusių gimnastų minia kažkuo primena karinę eiseną ar geometrinį meno kūrinį.

 

Irena Giedraitienė
Treniruotė stadione II. Iš serijos „Tautų spartakiada“, 1956
MO muziejaus kolekcija

„Pasaulio spaudos fotografijos“ apdovanojimas

Irena Giedraitienė | Tiltas | MO kolekcija | 10 Lietuvos fotografijos istorijų

1974-aisiais sukurtas fotografijų ciklas „Vestuvių vakaras“ buvo palankiai sutiktas ir Antano Sutkaus bei Romualdo Rakausko. Fotografijos grandai prognozavo jam didelę sėkmę. 

Tai patvirtino ryškiausias tarptautinis Giedraitienės pasiekimas – būtent už šią fotografiją ji 1975 m. laimėjo „Pasaulio spaudos fotografijos“ (World Press Photo) apdovanojimą „Aukso akis“. Fotografuodama vestuves, Giedraitienė siekė ieškoti kompromiso tarp vestuvininkų lūkesčių ir savo kaip menininkės saviraiškos. Jos nuotraukos lyriškos, fotografei rūpi perteikti šventės atmosferą, savo kadruose ji pasakoja meilės istorijas.

 

Irena Giedraitienė
Tiltas. Iš serijos „Vestuvės“, V. Kaunas, 1982
Autorės nuosavybė

Paieška