MO terasoje skambės elektronika ir stiprios muzikantų žinutės

MO muziejus Įkvėpimai
MO lauke | MO muziejus

Birželio 15–osios vakarą MO – pirmasis šios vasaros „MO lauke“ renginys. Muziejaus terasa taps scena, kuri suvienys vienus įdomiausių šiuolaikinės muzikos kūrėjų: elektroninės muzikos atlikėją Noyus, žanrų ribas trinančias eksperimentatores „Ambulance on Fire“ ir šiuolaikinį hip-hop‘ą su meniniu performansu derinantį projektą IYE. Visi jie – jauni, beprotiškai kūrybingi, nebijantys autentiško požiūrio ir drąsių pozicijų.

 

Renginiai – lyg nedideli nemokami festivaliai

MO lauke | MO muziejus

Koncertai vasaros vakarais MO muziejuje vyks antrus metus iš eilės. Praeitą vasarą vilniečiai turėjo galimybę pasiklausyti akustiškai atliekamos muzikos ir susipažinti su kylančiais kūrėjais, o šiemet koncertų programoje – daugiau žinomų vardų, garso ir įvairaus skambesio.

Pasak „MO lauke“ koncertų programos sudarytojo Mariaus Libo, visus „MO lauke“ pasirodysiančius atlikėjus vienija tai, kad jie – reikšmingi jaunosios balsai, savo kūryba keičiantys nusistovėjusias idėjas bei normas.

„Dėliodami „MO lauke“ koncertų programą žvalgėmės į tai, kas šiuo metu atrodo įdomiausia ir svarbiausia alternatyviojoje Lietuvos scenoje. Šių kūrėjų muzika neša reikšmingas žinutes, jie – labai muzikalūs, žaismingi, nevengia performanso elementų.

Koncertai MO muziejuje bus tarsi maži nemokami festivaliai vilniečiams ir miesto svečiams. Skatiname leistis į nuotykį, tyrinėti naujas muzikos formas ir jos kuriamus pasaulius. Mums svarbu parodyti, kad Vilniuje su muzika yra taip pat gerai, kaip Londone ar Berlyne, tik pačių inovatyviausių atlikėjų įprastai nepamatysime blizgančiuose televizijos projektuose“, – sako M. Libas.

MO lauke | MO muziejus
Ambulance on Fire | MO muziejus

Iš draugystės gimstančios improvizacijos

Ambulance on Fire | MO muziejus

Duetas „Ambulance on Fire“ savo muzikinį kokteilį plaka iš bendrų patirčių, neblėstančios meilės eksperimentams ir eklektiško skambesio. Profesionalios muzikantės – kompozitorė Jūra Elena Šedytė ir fleitininkė Mėta Gabrielė Pelegrimaitė – ieško netikėtos žanrų sintezės: ambient garsus jungia su devyniasdešimtųjų elektronika, synth pop – su post rock’u, drąsiai įveiklina savo kompozicijos bei improvizacijos žinias, o tekstais neria į dažnai neramias šiuolaikinio žmogaus būsenas.

„Abi einame kiek skirtingomis, bet persipinančiomis  kryptymis – Jūra Elena kuria daug kompozicijų įvairiems teatro ir performanso projektams, taip pat užsiima muzikine veikla solo bei ansamblių sudėtyse; Mėta Gabrielė daugiau orientuojasi į atlikimą, laisvosios improvizacijos, džiazo ansamblius bei brandina debiutinį elektroninės muzikos solo leidinį. Mūsų keliai susikerta ties dėmesiu eksperimentavimui, struktūros laužymu ir gryninimu, garso paieškomis“, – pasakoja dueto narės.

„Ambulance on Fire“ narės įkvėpimo semiasi ir iš vizualiųjų menų, neaplenkdamos MO muziejaus.

„Visada įdomu pasisemti įkvėpimo kūrybai iš kitų meno sričių, tad MO muziejuje lankomės neretai, tačiau čia grosime pirmą kartą. Neabejojame, kad muziejus – puiki erdvė koncertui, nes jo atmosfera savaime yra sukaupta ir išlaikyta. Koncertų erdvės turi daug įtakos atlikimui, taip pat jos pritraukia savo publiką – santykis su ja irgi užduoda šiokią tokią tonaciją koncertui. Pagal lokaciją parenkame ir programą, pavyzdžiui, jei grojame vietoje, tinkamoje šokiams“, – dalinasi „Ambulance on Fire“.

Elektroniniame skambesyje – sentimentų užuominos

Noyus | MO muziejus

Elektroninės muzikos atlikėjas Noyus kūryba gyvena jau aštuntus metus, tačiau jo skambesys vis dar kinta – anksčiau vyravusią melancholiją ir tamsesnę atmosferą palengva keičia vis daugiau urbanistinio skambesio. Į stilingus šokių ritmus, trip hop žanro sąskambius naujoje Noyaus kūryboje įsimaišo net tradicinio popso akcentai.

„Mano tekstai išlaiko melancholišką tematiką, tik joje daugiau žaismingumo ir subtilumo. Aštuoneri metai yra pakankamai ilgas laikas susikurti kūrybiniam sąmoningumui – jaučiu, kad man įsijungė konceptualus mąstymas, kuriam greičiausiai įtakos turėjo ir išsilavinimas vizualiųjų menų srityje. Šiuo metu esu giliame kūrybiniame procese įrašinėdamas naują albumą bei kurdamas jo vizualinį kontekstą, ten įterpiu man artimą melancholiją ir sentimentalumą“, – pasakoja Noyus.

Muzikantas save vadina užkietėjusiu vilniečiu, todėl miestietiški sentimentai jį lydės ir pasirodymo MO muziejuje metu.

„MO muziejus stovi vietoje kino teatro „Lietuva“, kuris savo laiku buvo reikšmingas miesto simbolis. Džiaugiuosi, kad MO čia iškilo ir pažindina vilniečius ir turistus su moderniu bei šiuolaikiniu menu, tačiau būdamas čia taip pat neišvengiamai prisimenu miesto praeitį. Daugybė vietų, žyminčių Vilniaus istoriją, neišvengiamai nyksta, keičiasi, atsinaujina, išlieka tik vilniečių atmintyje. Ta atmintis man yra svarbi ir bus vienas iš šio pasirodymo variklių“, – svarsto kūrėjas.

Noyus | MO muziejus
IYE | MO muziejus

Pasirodymai tampa meniniais performansais

IYE | MO muziejus

Ypač intensyvią pirmojo „MO lauke“ koncerto pabaigą žada IYE – menininkų Pauliaus Janušonio ir Vytauto Franukevičiaus projektas, vienas spalvingiausių reiškinių šiuolaikinio hip hop’o scenoje. IYE savo kūryboje naviguoja tarp trap muzikos, poezijos ir perfomanso meno, nebijodami kontroversijos ir provokacijų.

IYE gyvi pasirodymai nepalieka abejingų: intensyviuose, eklektiškuose, ironiškuose ir savitos estetikos persmelktuose performansuose nestinga ir necenzūrinės leksikos, ir itin betarpiško kontakto su publika. Daugelis IYE koncertų dalyvių arba tampa ištikimais gerbėjais, arba daugiau juose nebesilanko. Vienas iš IYE variklių Paulius Janušonis sako, kad IYE muzika stipriai teigia prieštaringus dalykus, parodo kitą medalio pusę: „Man rodos, jau nedaug kam reikia įrodinėti, kad ta medalio pusė nelabai adekvati, nerealistiška. Putinas užtvindė Chersono sritį, dirbtinis intelektas rytoj atims tavo darbą, prieš kelias dienas Niujorką užtvindė gaisro Kanadoje smalkės“.

Gyvų pasirodymų metu sceną užima P. Janušonio alter ego, stebinantis drąsa ir provokacijomis, tačiau neatsiejamas nuo ironijos. Pats kūrėjas teigia, kad ironija šiomis dienomis jau yra pavirtusi realybe, o kūrėjo ego – toks didelis, kad jį tenka sulyginti su socialinių algoritmų kodais, pavyzdžiui, prie projekto pavadinimo pridedant tris šauktukus.

„Šiandien viskas – tik dėl algoritmo“, – konstatuoja IYE, taip palikdami nebylų pažadą, kad ir „MO lauke“ vyksiančiame koncerte nebus išvengta ypač kritiško, autentiško žvilgsnio į šiuolaikinio pasaulio grimasas.

 

„MO lauke“ koncertas su „Ambulance on Fire“, Noyus ir IYE – birželio 15 d. nuo 19 val. MO muziejaus terasoje. Renginys nemokamas.

Generated with Avocode.fb Generated with Avocode.Path 39 Generated with Avocode.Path 40 Generated with Avocode.Group 59Rectangle 62Path 41 Generated with Avocode.Group 58Path 37Path 38 Pasidalink:
Paieška