MO Vilniuje prakalbins Jono Basanavičiaus paminklą

MO muziejus Naujienos
MO muziejus | Vilniaus kalbančios skulptūros

Simbolinę dieną, Vasario 16–ąją, 13 val. prie MO muziejaus interaktyvaus kultūrinio–edukacinio projekto „Vilniaus kalbančios skulptūros“ prisijungs viena iškiliausių Lietuvos istorijos asmenybių – dr. Jonas Basanavičius. 2018 m. sostinėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją pastatytas skulptoriaus Gedimino Piekuro paminklas taps jau 24–ąja MO projekto skulptūra, Vilniaus gyventojams ir svečiams siūlančia netikėtą ir kūrybišką susipažinimo su istorija būdą.

MO muziejus | Vilniaus kalbančios skulptūros

„Kaip aušrai auštant nyksta ant žemės nakties tamsybė, o kad taip jau prašvistų Lietuvos dvasė! Toks mūsų troškavimas ir noras“, – tokiais žodžiais Nepriklausomybės akto signataras, mokslininkas, gydytojas, tautosakininkas Jonas Basanavičius 1883-iaisias kreipėsi į „Aušros“ skaitytojus. Dabar šie žodžiai, iškalti ant J. Basanavičiaus paminklo postamento, pasitinka į Aušros vartų gatvę užsukusius vilniečius ir miesto svečius.

Projektui „Vilniaus kalbančios skulptūros“ savąją tautos patriarcho minčių interpretaciją pasiūlė poetas, dramaturgas Mindaugas Nastaravičius, kurio tekstą, lietuviškai skaitomą aktoriaus Dainiaus Svobono bei angliškai – žurnalisto Ryčio Zemkausko, nuo vasario 16 dienos galės išgirsti kiekvienas susidomėjęs praeivis.

„Turbūt kiekvienas paminklas visuomenėje sukelia diskusijų, ar jis apskritai reikalingas. Dėl Jono Basanavičiaus esminių ginčų nekilo. Taip, ilgai svarstyta dėl jo vietos ir formos, tačiau paties paminklo esme ir prasme neabejota – dėl to, kas svarbiausia, esame linkę sutarti. Prabylantis Jonas Basanavičius tuo ir pasidžiaugs – ne savimi, į kurį žvelgiame pakėlę akis, o mumis, keliančiais tas akis aukštyn“, – teigia M. Nastaravičius.

MO muziejus | Vilniaus kalbančios skulptūros
Milda Ivanauskienė | MO muziejus | Vilniaus kalbančios skulptūros
Milda Ivanauskienė | MO muziejus | Vilniaus kalbančios skulptūros

MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė džiaugiasi „Vilniaus kalbančių skulptūrų“ projekto augimu – anot jos, toks miesto simbolių pažinimo būdas leidžia kurti asmeniškesnį ryšį su kultūra bei istorija.

„Gera matyti, kad 2015-aisiais pradėtas projektas ne tik sėkmingai gyvuoja, bet ir toliau vystosi, prabyla vis daugiau Vilniaus skulptūrų. Tai padeda žmonėms megzti ryšį tiek su meno kūriniais viešosiose erdvėse, tiek su istorinėmis asmenybėmis ar miesto simboliais.

„Kalbančių skulptūrų“ projekte užkoduotas žaismingumas ir istorijų pasakojimas statiškiems monumentams įpučia gyvybės, žadina žmonių smalsumą. Esu tikra, kad tai teigiamai veikia Vilniaus gyventojų ir čia besilankančių santykį su mūsų miesto bei šalies istorija“, – sako M. Ivanauskienė.

Vasario 16 d. 13 val. aikštėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją (Aušros vartų g. 5) įvyks prakalbintos Jono Basanavičiaus skulptūros atidarymas, kuriame dalyvaus Vilniaus meras Remigijus Šimašius, skulptorius Gediminas Piekuras ir MO muziejaus atstovai.

„Vilniaus kalbančios skulptūros“ – interaktyvus projektas, siūlantis aktyvaus ir turiningo laisvalaikio alternatyvą miestiečiams ir Vilniaus svečiams. Susidomėję praeiviai nuskenavę QR kodą gali sulaukti skambučio į savo išmaniuosius telefonus ir taip susipažinti su skulptūrose įamžintomis svarbiomis lietuvių istorinėmis asmenybėmis, kitų tautų atstovais ar fikciniais miesto personažais–simboliais.

2015 metais startavusį „Vilniaus kalbančių skulptūrų“ projektą inicijavo MO muziejus, projekto globėjas – Vilniaus miesto savivaldybė. Su Vilniaus kalbančių skulptūrų žemėlapiu galima susipažinti čia.

Generated with Avocode.fb Generated with Avocode.Path 39 Generated with Avocode.Path 40 Generated with Avocode.Group 59Rectangle 62Path 41 Generated with Avocode.Group 58Path 37Path 38 Pasidalink:
Paieška