Atidarome menininko Žilvino Kempino gipso kaukių parodą

MO muziejus Naujienos
Žilvinas Kempinas | MO muziejus

Kovo 2 d., ketvirtadienį, MO mažojoje salėje atidarome menininko Žilvino Kempino gipso kaukių parodą „Portretai-fosilijos 2023“. Joje bus eksponuojamos prieš 27-erius metus išlietos ir išsaugotos bei vasario mėnesį MO hole įsikūrusiose dirbtuvėse sukurtos kaukės, kuriose lankytojai atpažins ne vieną gerai žinomą Lietuvos kūrėją.

Žilvinas Kempinas | MO muziejus

Tai – pirmas kartas, kai didžioji dalis parodoje eksponuojamų kūrinių yra specialiai sukurti čia pat, mūsų patalpose. Tarp gipsinėmis fosilijomis tapusių žmonių – muzikantas Andrius Mamontovas, režisieriai Oskaras Koršunovas, Rugilė Barzdžiukaitė, aktoriai Andrius Žebrauskas, Arūnas Sakalauskas, dizainerė Sandra Straukaitė ir kiti. Ketvirtadienio vakarą 18 val. 30 min. MO lankytojus kviečiame dalyvauti parodos atidaryme bei jai skirtoje diskusijoje.

Žilvinas Kempinas, lietuvių menininkas, gyvenantis ir kuriantis Niujorke, 1996 metais įgyvendino projektą „Portretai-fosilijos“. Jo metu Ž. Kempino dirbtuvėse gipso kaukes liejosi šiuo metu gerai visuomenėje žinomi tapytojai, šokėjai, režisieriai. Per porą dešimtmečių išliko tik keturios kaukės iš maždaug 70-ies bei režisieriaus Ginto Smilgos filmuotas liejimo procesas.

Ž. Kempinas šiandien geriausiai žinomas dėl oparto ir minimalistinių estetikos principų taikymo, dėl naudojamų priemonių bei medžiagų – tokių kaip kasetinės vaizdo juostos, ventiliatoriai, šviesa ir jų deriniai erdvėje. MO pristatomame rekonstruotame 1996 metų projekte „Portretai-fosilijos“ taip pat matyti menininko kūrybai būdinga raiška, apimanti laiko, vietos ir judėjimo erdvėje suvokimą. Šįkart Ž. Kempinas nukelia į ankstyvąjį savo kūrybos etapą – tai vienas paskutinių jo kūrinių prieš išvykstant į Niujorką.

Žilvinas Kempinas | MO muziejus
Žilvinas Kempinas | MO muziejus
Žilvinas Kempinas | MO muziejus

Idėją ateityje atkurti gipso kaukių dirbtuves Ž. Kempinas gvildeno dar 1996–aisiais, tačiau tai iš tiesų padaryti prireikė beveik trijų dešimtmečių. Projekto tąsą paskatinusiu impulsu tapo paroda „Rūšių atsiradimas: 90-ųjų DNR“, kurioje buvo eksponuojamos trys išlikusios ir atrastos kaukės. 2023–iaisiais Ž. Kempinas sugrįžo į Vilnių ir kaukių dirbtuves atkūrė čia pat, MO hole, kur gipso fosilijomis vasario mėnesį tapo didelė dalis prieš 27–erius metus kaukes nusiliejusių žmonių, jų vaikai, nauji Ž. Kempino bičiuliai ir bendražygiai.

Režisierius Gintas Smilga, anuomet fiksavęs kaukių liejimo procesą VHS kamera, nuolat dalyvavo ir atkurtame kaukių liejimo procese, šįsyk jau pasitelkęs šiuolaikines technologijas. Parodoje „Portretai-fosilijos 2023“ į autentiškus kūrybinių dirbtuvių užkulisius galės pažvelgti kiekvienas lankytojas: G. Smilgos filmai iš abiejų kūrybinių procesų taip pat taps parodos dalimi. Ž. Kempinas akcentuoja kūrybinio proceso svarbą, anot menininko, parodoje eksponuojamos kaukės – paties dirbtuvių proceso išdava, jų skulptūrinis rezultatas.

Portretai-fosilijos 2023 | MO muziejus

„Kaukės – kaip atspaudas, memorabilija to veiksmo, kuriame žmonės dalyvavo, lyg suvenyras, kurį galės po parodos pasiimti, jei tik panorės. Šis kūrinys išsiskleidžia laike ir apima visus tuos 27-erius metus. Galiu fantazuoti, kad man reikėjo išvykti iš Lietuvos, apsukti pasaulį n kartų, realizuoti daugybę projektų, kad galėčiau sugrįžti ir pabaigti šį“, – sako menininkas.

Projekte „Portretai-fosilijos“ portreto žanrą Ž. Kempinas sujungia su fosilijos idėja – menininką domina patys ankstyviausi įvaizdžiai, vaizdo įamžinimas. Tačiau kūrėjui kaukės reiškia ne tik atminties išsaugojimo temą: jį domina atvaizdo reikšmė pakitusiame laike bei kontekste, selfie kultūroje. Ž. Kempino kaukės – objektyvūs, fiziškai atliekami įspaudai, nepavaldūs skaitmeninei manipuliacijai. Jų dėka kiekvienas nulietasis atsiduria akistatoje su savo autentišku atvaizdu.

Parodos atidarymo vakarą, kovo 2 d., 18 val. 30 min. MO hole įvyks diskusija, kurios metu apie projektą ir tai, kaip ši į(si)amžinimo forma sąveikauja su šiuolaikiniais atvaizdo kontekstais, kalbėsis pats menininkas Ž. Kempinas, parodos kuratorės Miglė Survilaitė ir Aušra Trakšelytė bei 1996–ųjų ir 2023–ųjų projekto „Portretai-fosilijos“ dalyvė, drabužių dizainerė Sandra Straukaitė. Diskusiją moderuos menotyrininkė Laima Kreivytė.

Portretai-fosilijos 2023 | MO muziejus

Ž. Kempino parodą „Portretai-fosilijos 2023“ mažojoje salėje bus galima aplankyti nuo kovo 2 iki rugpjūčio 6 dienos.

Generated with Avocode.fb Generated with Avocode.Path 39 Generated with Avocode.Path 40 Generated with Avocode.Group 59Rectangle 62Path 41 Generated with Avocode.Group 58Path 37Path 38 Pasidalink:
Paieška