10 Lietuvos fotografijos istorijų. Aleksandras Macijauskas

Charakteringų darbų autorius

Aleksandras Macijauskas (g. 1938) – vienas ryškiausių Lietuvos fotografijos mokyklos atstovų. Jis – modernios ir drąsios fotografijos kūrėjas. Charakteringi jo darbai pasižymi neįprastais rakursais ir netradiciniu kadravimu. Menininko fotografijose vyrauja stambūs planai, drąsios kompozicijos. O modernią estetiką A. Macijauskas taiko tradiciniams siužetams fiksuoti. 

„Lietuvos turguose“ – gyvulių bejėgiškumo fiksavimas

Vienas ryškiausių jo kūrinių yra serija „Lietuvos turguose“. Nors menininkas gimė ir užaugo Kaune, vasaras leisdavo senelio sodyboje ganydamas gyvulius, tad kaimo žmonių buitis jam buvo puikiai pažįstama. Menininko darbai pasižymėjo ryškiomis metaforomis, kurios buvo būdingos ir daugeliui Lietuvos fotografijos mokyklos kūrėjų. 

Cikle „Lietuvos turguose“ Macijauskas fiksavo gyvulių bejėgiškumą ir užsispyrimą, simbolizavusį ir sunkias juos perkančių bei parduodančių žmonių gyvenimo patirtis okupuotoje Lietuvoje.

Aleksandras Macijauskas 
Lietuvos turguose, Nr. 337. Alytus, 1976
MO muziejaus kolekcija

Fiksavo ir sovietines eisenas

Metaforų, grotesko ir ironijos pilnas taip pat ir reportažinis menininko ciklas „Demonstracijos“. Dirbdamas fotoreporteriu, Macijauskas fiksavo Kaune vykusias sovietines eisenas, nors jo sukurti iškraipytų proporcijų atvaizdai visiškai netiko tuometinei ideologijai.

Ironija fiksuojant laidotuvių akimirkas

Aleksandras Macijauskas | Atmintis | Permainų šventė | MO muziejus

Ironiją Macijauskas išlaiko net ir fotografuodamas tokią jautrią temą kaip laidotuvės. Ciklo „Atmintis“ kadrai ekspresyvūs ir dramatiški, kai kuriuos iš jų net būtų galima pavadinti šiurkščiais. 

Vis dėlto fotografas atidžiai fiksuoja žmonių veidus, kuriuose grumiasi emocijos. Juose ryškėja gedulas, skausmas ir rimtis, kuriuos autoriaus valia atsveria vaikų žaidimų kapinėse akimirkos, sukuriančios gyvybės ir mirties neperskiriamumo simboliką. 

Menininkas yra pasakęs, kad „meno kūrinyje, kaip ir žmoguje, turi išsitekti viskas – nuo keiksmažodžio iki subtiliausios gaidos“. Dėl gebėjimo per fotografijas atskleisti žmogaus įvairiapusiškumą ir šių fotografijų jėgos, Macijausko vardas skambėjo ryškiausiose pasaulio parodose nuo Venecijos iki San Francisko.

 

Aleksandras Macijauskas
Fotomenininko Iljos Fišerio laidotuvės,
Iš serijos Atmintis, 1983
Autoriaus nuosavybė

 

Paieška