Botaninė instaliacija. Invazinės rūšys

2023 07 06 - 2023 07 16

Kviečiame MO terasoje aplankyti instaliaciją „Invazinės rūšys“, skirtą Ukrainai palaikyti.

Invazinės rūšys | Botaninė instaliacija | MO muziejus

Liepos 6–16 d. MO muziejaus terasoje veiks botaninė instaliacija „Invazinės rūšys“, skirta Ukrainai palaikyti. Kviečiame ateiti, pabūti ir nepamiršti kovojančios Ukrainos.

Apie instaliaciją

Sosnovskio barštis – dar vadinamas Stalino žole arba Stalino kerštu – pavojinga invazinė rūšis, į Lietuvą bei kitas Sovietų Sąjungos okupuotas šalis atvežta apie 1950 metus. Kaip ir rusijos imperializmas, šis augalas išstumia vietines rūšis jas sunaikindamas.

Sosnovskio barščio okupuotose teritorijose išnyksta visa bioįvairovė, o jo užimta žemė tampa biologine dykuma. Visos augalo dalys pilnos toksiško alergeno furanokumarino. Augalo sultims patekus ant odos, padidinamas jos fotojautrumas – medžiagai reaguojant su UV spinduliais lieka vandeningos pūslės ir stiprūs nudegimai, o net jiems užgijus – ryškūs randai.

Instaliacija – tai užuomina į teroro okupuotą pievą Ukrainoje, kurioje – artilerijos išdeginta žemė ir suanglėję medžių kamienai. Invazinis augalas simbolizuoja rusijos pajėgų vykdomą sąmoningą, aktyvų ekocidą Ukrainoje, kuris paliks ilgaamžius randus tiek Ukrainos žemėje, tiek kolektyvinėje žmonių sąmonėje.

Autoriai: Eglė Plytnikaitė, Agnė Stirnė, Oskaras Stirna
Informaciniai partneriai: Blue Oceans PR
Rėmėjai: Baltic Production Services, Spaces Spaces Spaces
Partneriai: dr. botanikas Mindaugas Lapelė, botanikė Dalia Bastienė, Sengirės fondas

Paieška