Vilnius 700: Kodėl „Vilniaus pokeris“?

2021 05 12
18:30 - 19:30
MO FACEBOOK

2023 metais Vilnius švęs 700 metų jubiliejų! Šią ypatingą miestui progą mes norime pažymėti kviesdami į parodą, kurios atspirties taškas yra Ričardo Gavelio romanas „Vilniaus pokeris“.

Vilnius 700 | Vilniaus pokeris | Pokalbis | MO muziejus

2023 metais Vilnius švęs 700 metų jubiliejų! Šią ypatingą miestui progą mes norime pažymėti kviesdami į parodą, kurios atspirties taškas yra Ričardo Gavelio romanas „Vilniaus pokeris“. 

Nors parodą pristatysime dar tik po 2 metų, tačiau nerti į Vilniaus pokerio temą kviečiame jau dabar! 

Įdomu sužinoti, kodėl muziejus planuoja rengti tokią parodą, kuo šis tekstas yra aktualus tiek miestui, tiek muziejui? Drauge su literatūrologe, Ričardo Gavelio tyrinėtoja dr. Jūrate Čerškute ieškosime atsakymų, kuo ypatingas šis kūrinys ir kodėl jis iki šiol yra svarbus bei aktualus Vilniui. 

Prisijunkite prie pokalbio gegužės 12 d. 18:30 MO Facebook Live!

Kodėl Vilniaus pokeris?

Ričardo Gavelio „Vilniaus pokeris“ išleistas 1989 m., svarbiais Lietuvai ir Vilniaus miestui istorinio perversmo, politinių sistemų kismo, ekonominio nestabilumo, tačiau didelio dvasinio pakylėtumo ir vilties laikais. Tai daugiausia vertimų į užsienio kalbas sulaukęs ir Lietuvoje bei užsienyje žinomiausias lietuviškas romanas apie Vilnių, išsamiai dekonstruojantis įvairiapusiškai žlugdančią sovietinę sistemą ir jos veikimo mechanizmus.

1990 m. balandžio 21 d., praėjus penkiems mėnesiams nuo romano „Vilniaus pokeris“ pasirodymo, rašytojas Ričardas Gavelis „Literatūroje ir mene“ publikavo romano supratimo ir skaitymo instrukciją „Antidemiurgas, arba Kas yra Vilniaus pokeris“, kurioje pabrėžė, kad „Vilniaus romaną galima parašyti tik taip“.

Kas yra šis „tik taip“? Išgirskime ir sužinokime daugiau gegužės 12 d. drauge su J. Čerškute, kuri pristatys Gavelio romane „Vilniaus pokeris“ sukurtą Vilniaus vaizdiniją ir dekonstruotą mitologiją, atskleis, kaip rašytojas sukūrė įsimenantį ir daugiasluoksnį Vilniaus paveikslą. 

Tą patį vakarą MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė plačiau papasakos apie būsimą parodą MO muziejuje, o „Go Vilnius“ direktorė Inga Romanovskienė pristatys ir sostinės 700 metų jubiliejaus planus.

MO muziejaus paroda pagal R. Gavelio „Vilniaus pokerį“  yra vienas iš septynių projektų, laimėjusių Vilniaus miesto savivaldybės ir „Go Vilnius“ organizuotą idėjų konkursą sostinės 700 metų jubiliejui paminėti.