MO tvarumas

Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
Nuotrauka
1 / 6

Vidinio pasaulio klimatas tiek pat svarbus

Tvarus pasaulis neįmanomas be darnios asmenybės. Žmonių gerovė yra tarp svarbiausių Jungtinių Tautų paskelbtų tvarumo tikslų. Būtent muziejus, kaip institucija, gali prisidėti prie žmonių emocinės gerovės puoselėjimo. Meno aplinka yra puiki erdvė nurimti, pažinti save ir auginti vidinės pilnatvės jausmą.

Nors esame įpratę tvarumo tikslus prilyginti taršos mažinimo ir kitiems su ekologija bei klimatu susijusiems klausimams, šūkiu „Vidinio pasaulio klimatas tiek pat svarbus“ atkreipiame dėmesį į žmonių gerovę – vieną iš 17-os Jungtinių Tautų iškeltų tvarumo tikslų. Žinoma, rūpestis planeta ir tvaria aplinka išlieka būtinu, tačiau tvari ateitis neįmanoma be sąmoningo ir harmoningo žmogaus.

Apie tvaruMO kampaniją – trumpai

Ką nuveikėme 2021 metais, norėdami skleisti žinią apie vidinio tvarumo svarbą dar labiau?

VIENAS Speciali įvaizdinė kampanija, primenanti – lankymasis muziejuje mažina stresą

DU Socialinio recepto iniciatyva

TRYS Naujas užsiėmimų ciklas „be neriMO: 4 patyrimai“ emocinei sveikatai stiprinti

KETURI Įsitraukėme patys. Socialiniuose tinkluose dalijomės MO komandos žmonių mintimis apie vidinio pasaulio klimato puoselėjimo svarbą

PENKI Kvietėme įsitraukti kitus. Sukūrėme Instagram filtrą, kviečiantį atrasti MO kolekcijos kūrinį, leisiantį nurimti. Išbandyk jį MO Instagrame!

MO dalyvauja

Skleidžiame MO tvarumo žinią bei dalijamės patirtimi ir dalyvaudami konferencijose. Džiaugiamės, kad esame kviečiami dalytis savo matymu ir patirtimi. O taip pat – ir įvertinimu konkursuose!

2022

– Pranešimas „XXI a. kompetencijos: kaip menas gali mums padėti?“ | Didžiausias lyderių ir komandų emocinės gerovės forumas Baltijos šalyse, konferencija „Pauzė“

– Pranešimas „TvaruMO komunikacija – ne tik apie ekologiją?“ | „Integruok! Rinkodaros komunikacija 2022“

– MO tvarumo kampanija – tarp finalininkų efektyviausios viešojo sektoriaus komunikacijos kampanijos (mažo biudžeto) kategorijoje | „Password 2022

PERGALĖ! MO tvarumo kampanija laimėjo pirmą vietą „PR Impact Awards“ apdovanojimuose NVO KOMUNIKACIJOS kategorijoje! | „PR Impact Awards 2022

2024

– Kaip 3P principas atsispindi muziejaus tvarumo strategijoje? MO vadovė Milda dalijasi apie MO tvarumą Žinių radijo laidoje „O koks tavo CO2 pėdsakas?“. KLAUSYTI

Edukacinis projektas | Vizualinio mąstymo mainai mene ir mokymosi procese | MO muziejus
Keliaujantis muziejus | Paroda Akmenėje | MO muziejus

2022 m. įvykiai

– Drauge su Sveikatos apsaugos ministerija vykdėme edukacinę MO muziejaus programą, skirtą gerinti moksleivių emocinį raštingumą, mažinti stresą bei ugdyti socialines-emocines kompetencijas per pažintį su menu. Daugiau

– Keliavome po Lietuvą su projektu „Keliaujantis muziejus: Pažink save per meną“. Jo metu pristatėme MO parodą „Permainų šventė“, kvietėme į edukacinius užsiėmimus ir suteikėme galimybę susipažinti su moderniu menu labiau atitolusių miestų bei miestelių gyventojus. Siekėme keliauti ir ekologiškai, tvariai pernaudodami parodos turinį ir kaskart pritaikydami parodą naujoms erdvėms. Daugiau

– Bendradarbiaudami su MO partneriais, rengėme edukacinius projektus, mažinančius socialinę atskirtį, įtraukiant įvairias socialines grupes:

MO muziejaus ir Britų tarybos projektas
MO ir Kazickų šeimos fondo edukaciniai užsiėmimai

– MO muziejuje eksponavome Andrew Miksio fotografijų parodą „BAXT“, kurioje kvietėme apmąstyti romų situaciją Lietuvoje ir Europoje iš meninės, istorinės, socialinės ir politinės perspektyvos. Daugiau

– Įstojome į Lietuvos atsakingo verslo asociaciją.

Prioritetas nuo pat pradžių

Prioritetas nuo pat pradžių

Tvarumas įrašytas į MO muziejaus DNR. Dar iki muziejaus atidarymo, vos pradėję kurti jo viziją, vadovavomės ekologiniu mąstymu: MO muziejus užima mažiau nei pusę teritorijos, o likęs plotas yra skirtas žaliosioms erdvėms ir MO skulptūrų sodui, muziejaus pastatas itin kompaktiškas, su daugiafunkcinėmis erdvėmis.

Tačiau muziejus – tai ne tik pastatas. Muziejus yra vieta, kurioje galime geriau suvokti save ir mus supantį pasaulį. Todėl kalbėdami apie tvarumą mes pirmiausia matome žmogų tvarią asmenybę tvariame pasaulyje

Kiekvienoje MO muziejaus veiklos srityje veikiame vadovaudamiesi tvarumo principais. Kasdien siekdami tvarumo tikslų, remiamės 3P modeliu:

1. Ekologinis tvarumas (PLANET)
2. Socialinis tvarumas (PEOPLE)
3. Verslo tvarumas (PROFIT)

1. Ekologinis tvarumas (PLANET)

Vos atvėrus muziejų sąmoningai siekėme būti draugiškais aplinkai: veikiame žiedinės ekonomikos principu ieškodami inovatyvių sprendimų instaliuojant ir demontuojant parodas, mažindami atliekų kiekį ir didindami statybinių medžiagų pernaudojimą.

Šio planetai draugiško principo laikomės ne tik parodų salėse. Svarbi MO parduotuvės asortimento dalis tvarios, atsakingą vartojimą skatinančios prekės. Be to, muziejuje iki šiol (per)naudojame MO statybų reklaminį tentą! Iš jo sukūrėme ne vieną produktą MO parduotuvėje, o taip pat ir MO edukatorių krepšius. 

Kasdien skiriame dėmesį tvariai MO aplinkai rūšiuodami ir mažindami atliekų kiekį tiek muziejaus erdvėse, tiek darbo vietose MO administracijoje. Ekologiškai atsakingas ir muziejuje įsikūręs MO bistro.

MO Tvarumas | MO muziejus
MO Tvarumas | MO muziejus

2. Socialinis tvarumas (PEOPLE)

Tačiau tvarumas susijęs ne tik su planetos gerove, bet ir su žmonių bei įvairių socialinių grupių, kurių dalimi kiekvienas esame, gerove ir sveikata. Vadinasi, jeigu mūsų fiziniai ir emociniai poreikiai nebus patenkinti, turėsime ribotus pajėgumus ir galimybes gyventi tvariai. Jeigu mes patys nebūsime sveiki, emociškai stiprūs ir laimingi – kaip galėsime veikti visuomenės ar planetos labui?

Svarbiausiu MO tvarumo aspektu laikome žmogų. Todėl visa muziejaus parodine ir edukacine veikla, įvairiais projektais ir iniciatyvomis nuo pat MO atidarymo siekiame prisidėti prie žmogaus gerovės (angl. wellbeing) puoselėjimo ir emocinės sveikatos gerinimo.

Kaip mes tai darome?

Stipriname emocinę sveikatą

be neriMO | 4 patyrimai | MO muziejus

Muziejus yra ta vieta, kurioje kiekvienas gali atsitraukti nuo kasdienės rutinos, susitikti, bendrauti, sužinoti, reflektuoti, įsikvėpti ir taip stiprinti savo emocinę sveikatą.

Įrodyta, kad muziejų lankymas mažina stresą bei suteikia laimės. Menas ir kultūrinis laisvalaikis padeda sumažinti vienatvės ir atskirties jausmą, stiprina socialinius ryšius, tiek individualų, tiek grupės identitetą, mažina socialinę nelygybę. Tą patvirtina Pasaulio sveikatos organizacijos atlikti tyrimai.*

Todėl puoselėdami svarbią MO tvarumo politikos kryptį, pristatėme naują emocinės sveikatos užsiėmimų ciklą be neriMO: 4 patyrimai, kuriame kviečiame pažinti savo kūną, nuraminti protą ir geriau pajusti save meno kūrinių apsuptyje. Drauge su psichologe, MO edukatore Simona Košinskaite padėsime atrasti ryšį su savimi, savo jausmais ir reakcijomis į juos. Šiuo metu, kai nerimas ir stresas yra vis dažnesni mūsų palydovai, tai ypač svarbu.

Kviečiame patirti asmeniškai ir leisti sau nurimti!

Ugdome svarbiausias XXI a. kompetencijas

MO muziejus | Edukacija

Muziejų matome kaip erdvę, kurioje galime mokytis visą gyvenimą. MO muziejuje kuriamos ir vykdomos inovatyvios tarpdisciplininės edukacinės programos visoms amžiaus grupėms, kurios ugdo svarbiausias XXI a. kompetencijas: kūrybiškumą, kritinį mąstymą, bendradarbiavimo ir komunikavimo gebėjimus. Šios kompetencijos, dar vadinamos minkštosiomis, reikalingos tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Tad pasitelkdami meną MO edukacijų metu mokomės argumentuotai išsakyti savo nuomonę, aktyviai klausytis, būti atvirais, kritiškai reflektuoti savo pasaulėžiūrą bei priimti kit(oki)us požiūrius.

MO muziejus | Edukacija
MO muziejus | Edukacija

Įtraukiame bendruomenes

MO muziejus | Savanoriai

Atkreipti dėmesį į žmones – svarbi kryptis visoje MO muziejaus veikloje.

Nuo pat muziejaus atidarymo puoselėjame MO muziejaus savanorių bendruomenę. MO savanoriai svarbi MO komandos dalis, be jų sunkiai įsivaizduotume muziejaus kasdienybę. MO savanorių bendruomenėje buriasi skirtingo amžiaus, išsilavinimo ir pomėgių bendraminčiai: nuo moksleivio iki senjoro! Bendraudami, dalindamiesi įspūdžiais bei įvairiomis patirtimis mokomės ir augame drauge. O taip pat ir kuriame muziejų!

Mums svarbios ir socialiai jautrios visuomenės grupės. Drauge su MO muziejaus partneriais ir globėjais įgyvendiname projektus, skirtus tautinių mažumų bendruomenėms, socialiai jautrioms jaunuolių grupėms, gyvenančioms nutolusiuose Lietuvos regionuose bei socialinės rizikos šeimose, ir kitiems socialiai pažeidžiamiems asmenims. Norime dalintis, įtraukti bei kurti sąlygas į meno bei kultūros pažinimą visiems, o ypač tiems, kurie ne visada gali sau tai leisti.

Norime puoselėti ir jaukios MO kaimynystės jausmą. Todėl kasmet spalio 18 dieną švęsdami MO gimtadienį dovanojame dėmesį ir kviečiame MO kaimynus kurti šventę drauge apsilankant muziejuje, bendraujant, susipažįstant su naujakuriais.

Esame visiems prieinamas muziejus

MO muziejus | MO - daugiau nei muziejus | MO tinklaraštis

MO muziejuje stengiamės atverti galimybes pažinti meną ir ugdyti asmenybę bei kompetencijas visiems: norime sudaryti sąlygas susitikti muziejuje ne tik Vilniaus gyventojams, bet ir žmonėms, gyvenantiems nuošaliuose regionuose. Todėl visa MO kolekcija yra skaitmeninama ir prieinama internete.

Taip pat kokybiško kultūrinio turinio kupinas, nuolat pildomas ir MO tinklaraštis.

 

Negana to, MO muziejus dar ir keliaujantis muziejus. Įvardydami MO kaip muziejų be sienų“, su edukacinėmis programomis keliaujame po visą Lietuvą jau nuo tada, kai muziejaus dar nebuvo. O atidarę MO iškeliavome ir su parodomis.

Keliaudami po mažuosius Lietuvos miestus ir aplankydami moksleivius bei bendruomenes juose, norime mažinti regionų ir tautinių mažumų atskirtį, siekti kuo didesnio jų įsitraukimo į visuomeninį gyvenimą bei puoselėti bendrumo jausmą.

MO muziejus | Britų taryba | vizualinis mąstymas | vizualinio mąstymo mainai mene
MO muziejus | edukacija
MO muziejus | Keliaujančios parodos

3. Verslo tvarumas (PROFIT)

Nuo pat pradžių vadovaujamės startuolio mąstymo modeliu ir modernios vadybos principais. Mums rūpi tvarus organizacijos verslo modelis, siekiame subalansuoti muziejaus biudžetą, gaudami pajamas iš savo veiklos bei pritraukdami privačią paramą ir valstybės finansavimą. Siekiame maksimaliai išnaudoti turimus resursus, nuomojame patalpas, užsiimame mažmenine prekyba. 

Organizacijos tvarumą, atsparumą ir efektyvumą užtikrina MO komanda, kurios struktūra yra plokščia, komandoje dirba žmonės, turintys skirtingų patirčių, atstovaujantys skirtingas amžiaus grupes. Susitelkus skirtingo mąstymo, pažiūrų, kultūrų žmonėms, džiaugiamės sprendimų ir pasiūlymų įvairove bei inovatyvumu.

MO muziejaus gyvenimą kasmet sudedame į metų veiklos ataskaitas. Kaip viskas vyko, kaip atrodė iki šiol?

Kviečiame atrasti. O 2021 metų ataskaita jau pakeliui!

 

O visą tvaruMO strategijos dokumentą gali atsisiųsti čia.

*Daugiau apie tai, kaip lankymasis muziejuose ir galerijose mažina stresą bei suteikia laimės: Artsy.net, Nemo, WHO report

Paieška