Projektai – Puslapis 9 – MO
KELIAUJANTIS MUZIEJUS

„Keliaujantis muziejus“ – tai MO muziejus ant kojų. MO ir prieš atidarymą buvo svarbu susipažinti su būsimais lankytojais, bendrauti, diskutuoti apie meną ir šiuolaikišką muziejų.

2017 metus MO skyrė susipažinimui, bendravimui, žaidimams su mokiniais, pokalbiams su bendruomenėmis ir visais, kurie mus pasikvietė į svečius.

„Keliaujančio muziejaus“ edukatorė Ieva Rekštytė-Matuliauskė lankė Vilniaus miesto mokyklas ir kartu su moksleiviais bei jų mokytojais ieškojo būdų, kaip įprastas 45 pamokos minutes paversti kūrybiškumo, meno ir vaikiško smalsumo susitikimu, galinčiu įkvėpti ilgesnei pažinčiai su kultūra.

2018 metus MO muziejus skyrė pažinčiai su bendruomenėmis – aplankė didžiuosius Lietuvos miestus, pažindino su naujuoju muziejumi ir kvietė kurti jį drauge.
„Keliaujantis muziejus“ – tai susitikimas ir pokalbis. Galimybė užmegzti ryšį ir išgirsti jus, papasakoti apie MO muziejų ir jo idėją.

VILNIAUS KALBANČIOS SKULPTŪROS

MO muziejus kviečia atrasti 16 kalbančių skulptūrų Vilniaus centre.

Vilnius tapo ketvirtuoju miestu, prakalbinusiu skulptūras. Joms gyvybė jau įkvėpta Kopenhagoje (2013), Londone ir Mančesteryje (2014). 2015 m. užkrėtęs Vilnių virusas persikėlė į San Diegą bei Čikagą ir tai dar ne pabaiga – skulptūros taip pat prabilo Helsinkyje, Berlyne, naujienų laukiama ir Niujorke!

MO muziejus prakalbino skulptūras, kuriose įkūnytos svarbios lietuvių istorinės asmenybės, kitų tautų atstovai, atspindintys Vilnių kaip multikultūrinį miestą, ir fikciniai personažai – pasakojimo apie Vilniaus miestą dalis. Skambučio metu klausytojai gali pažinti skulptūrose įamžintas asmenybes ar personažus, drauge – kultūrinį, istorinį ir architektūrinį Vilniaus paveldą, prisiminti miesto istoriją.
Skirtingus skulptūrų charakterius sukūrė žymūs rašytojai ir dramaturgai, o jų monologus įskaitė aktoriai, dainininkai, visuomenės veikėjai.

Ieškokite lentelių prie skulptūrų, nuskenuokite kodą – ir Jūsų telefonas ims skambėti! Ir štai – Jums skambina legendinis JAV muzikantas Frankas Zappa, Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas, prancūzišku akcentu kalbantis Romainas Gary.

LITERATŲ GATVĖ

MO muziejus savo veiklą pradėjo 2009 m. Vilniuje, Literatų gatvės 8-ajame name, tad ir pirmas muziejaus be sienų projektas vyko čia pat – pačioje artimiausioje aplinkoje. Jo tikslas – atgaivinti Literatų gatvę, tvirčiau susieti su Vilniuje gyvenusiais, kūrusiais literatais, su užsienio rašytojais, vienaip ar kitaip susijusiais su Vilniumi, Lietuva.

Projektą kuravo menininkė Eglė Vertelkaitė, ji sukūrė ir išplėtojo vizualinę-meninę projekto išraišką, o įgyvendinti pakvietė daugybę savo kolegų menininkų. Projekto metu apie 150 dailininkų sukūrė virš 200 konkrečius literatus įamžinančių lentelių – keraminių, metalinių, plastikinių ir įvairius „readimeidus“ įkomponuojančių mažųjų meno kūrinių. Įmontuoti į Literatų gatvės sienas jie sulaukia pastovaus ir nenutrūkstančio tiek vilniečių, tiek miesto svečių dėmesio.

Eglė Vertelkaitė ne tik vadovavo projektui, bet ir pati sukūrė nemažai darbų, Literatų gatvėje rengė literatūrines-muzikines miesto šventes, drauge su dizaineriu Vaidotu Skolevičiumi sukūrė ir specialų Literatų gatvės tinklapį. Menininkės veikla buvo vilniečių pastebėta ir 2009 m. įvertinta Šv. Kristoforo apdovanojimu.

Siekiant „iššifruoti“ ir plačiau papasakoti apie sienoje įamžintus literatus Milda Ivanauskienė surinko medžiagą apie sienoje minimus literatus bei juos įamžinusius dailininkus. 2014 m. MO muziejus išleido jos parengtą knygą „Literatų gatvė“ – kultūrinį gidą po daugiatautį Vilniaus literatūrinį palikimą.

Šio projekto rėmėjai: UAB „Fermentas“ (dabar „ThermoFisher Scientific“), Vilniaus Senamiesčio Rotary klubas, Prancūzijos ambasada Vilniuje, privatūs asmenys. Projekto įgyvendinimas truko ketverius metus – 2013 m. jis užbaigtas ir toliau MO vykdo palaikomąją sienos priežiūrą, kurią maloniai remia Vilniaus Senamiesčio Rotary klubas.

Sutinku