Susipažink su viktorinoje naudotais kūriniais ir jų autore

Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė

Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė | Autorius | MO muziejus

Pameni, kai pernai rudenį šalia MO muziejaus įėjimo kažkas paliko kryželiu siuvinėtą „Volkswagen Golf 2? Tai buvo Severijai Inčirauskaitei-Kriaunevičienei priklausantis automobilis, tiksliau – jos meno kūrinys-instaliacija „Rožėm klotas kelias(2008-2019).

Severija – tekstilininkė, garsėjanti metalo siuvinėjimo technika. Ši tarptautinio pripažinimo sulaukusi lietuvių menininkė bendradarbiavo su pačiu Banksy – 2015 metais dalyvavo šio paslaptingo gatvės menininko organizuotoje parodoje „Dismaland.

Menininkės technika reta ir išskirtinė. Siuvinėdama metalą Severija tarsi kritikuoja populiariąją kultūrą, savo darbams pasirinkdama dažniausius rankdarbių žurnaluose randamus raštus. Tradicinio pobūdžio siuvinėjimai netradicinėje aplinkoje – gėlių raštai ant metalo – kuria įdomius ir netikėtus kontrastus.

Apie parodą „DONALDO nuotykiai“

Neatsitiktinai kelionę į naują MO muziejaus parodą  „Ežeras pilnas žvaigždžių“, skirtą vaikams (ir ne tik), kviečiame pradėti muziejaus hole, kur lankytoją pasitinka instaliacija „DONALDO nuotykiai“ (2016). Severijos Inčirauskaitės-Kriaunevičienės surinkti ir išsaugoti 182 kramtomosios gumos „Donald“ popierėliai ne vienam suaugusiajam sužadina nostalgiškus prisiminimus, o vaikus kviečia pasinerti į smagų nuotykį.

Devintajame dešimtmetyje pradėjus braškėti geležinei uždangai, iš Vakarų plūstančios naujovės įkvėpė tiek suaugusiuosius, tiek vaikus. Vienu iš tokių vakarietiškų stebuklų tapo „Donaldo“ kramtomoji guma, kėlusi džiaugsmą ne tik saldžiu savo turiniu, bet ir nuotaikingais popierėliais pakuotės viduje, anuomet vadintais „Donaldo nuotykiais“. Kai kurie iš jūsų neabejotinai pamena laikus, kai kramtomoji guma buvo neįkainojamas stebuklas. Tačiau kūrinys „DONALDO nuotykiai“ turi ir gilesnę, politinę potekstę. Šios instaliacijos sukūrimas ir pristatymas visuomenei sutapo su 2016 m. vykusiais JAV prezidento rinkimais. Tikriausiai pritarsite, kad tas kitas Donaldas savo populiarumu ir įtakingumu aplenkė ir patį Ančiuką Donaldą, ir jo nuotykių personažus, tarp jų – ir turtingiausią antiną pasaulyje Skrudžą Makdaką. Šiame kūrinyje ironiškai vienas Donaldas mums primena apie laisvės troškimą ir sienų griovimą, o kitas – apie naujų sienų statymą.

Viktorinoje naudotos instaliacijos nuotraukos

Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė | Donaldo nuotykiai | MO kolekcija
Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė | Donaldo nuotykiai | MO kolekcija
Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė | Donaldo nuotykiai | MO kolekcija
Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė | Donaldo nuotykiai | MO kolekcija

Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė
DONALDO nuotykiai, 2016
Instaliacijos fragmentai
MO muziejaus kolekcija

Vandens lelijos, 2019

Vilniuje, šalia senosios Vingrių vandenvietės (seniausių Vingrių šaltinių), netoli MO muziejaus gali pamatyti šį išskirtinį meno kūrinį. Tai – dar vienas Severijos darbas „Vandens lelijos” (2019).

Šis šiuolaikinio meno objektas – industrinė vandens talpykla, archaine kryžiuko technika išsiuvinėta gėlo vandens augalų motyvais, žymi istorinę Vilniaus vandenvietę ir Vingrių šaltinius, kurie ne vieną amžių buvo gyvybinė sostinės arterija, gyventojus ir gėlynus maitinusi švariu vandeniu.

Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė | Vandens lelijos   Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė | Vandens lelijos
Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė
Vandens lelijos, 2019

Nuotraukos: Rytis Šeškaitis

O daugiau apie kūrinį ir jo atsiradimo istoriją gali atrasti čia, artnews.lt straipsnyje:

Rožėm klotas kelias, 2008–2019

2008 m. pradėtas kurti kūrinys „Rožėm klotas kelias“ pasakoja apie 90-ųjų realybę Lietuvoje: rytais pro langą žvilgtelėjęs automobilio savininkas kartais pamatydavo jį be ratų. Juos tiesiog pavogė. Realybę kiek sušvelnina ant golfiuko kryžiuku siuvinėtos gėlės, kurios vis dėlto perspėja ir apgailestauja. Perspėja, kad 90-ųjų kelias į svajones nebuvo rožėmis klotas. Ir apgailestauja, kad nutrūktgalviškai lėkdavę automobiliai neretai kelionę baigdavo gedulo gėlėmis pakelėse.

Rožėm klotas kelias | MO muziejus Rožėm klotas kelias | MO muziejus
Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė
Rožėm klotas kelias, 2008–2019

Nuotraukos: Rytis Šeškaitis

Rožėm klotas kelias
Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė
Rožėm klotas kelias, (2008–2019)

Nuotrauka: Ineta Armanavičiūtė

Plačiau apie kūrinį ir kaip jis atsidūrė šalia MO muziejaus parodos „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“ metu, gali sužinoti čia:

Paieška