10 Lietuvos fotografijos istorijų. Andrew Miksys

Fiksuoja gyvenimiškas situacijas

Jungtinėse Amerikos Valstijose gimęs lietuvių kilmės Andrew Miksys (g. 1969) kuria socialinę fotografiją. Suformuotas vakarų kultūros, menininkas Rytų Europoje pastebi vakariečių akims egzotiškus reiškinius. 

Portretams menininkas renkasi žmones, kurių gyvenimas neatrodo išskirtinis. Tačiau būtent nesuvaidintos žmonių emocijos ir realios gyvenimiškos situacijos gali žiūrovą gluminti ir provokuoti.

Lietuvos kaimų ir miestelių naktinis gyvenimas

Andrew Miksys | DISCO | MO kolekcija

A. Miksys daugiau nei dešimtmetį fiksavo Lietuvos kaimų ir miestelių naktinį gyvenimą kultūros centruose, klubuose ir diskotekose. Lietuvos provincijoje Mikšys rado užsilikusių sovietinio laikotarpio ženklų ir netgi įžvelgė pagoniškų švenčių atgarsių. Jaunuoliai linksminasi sovietmečiu statytuose pastatuose (kai kur vis dar kaba Lenino portretai!), tačiau visi klausosi vakarietiškos muzikos ir rengiasi pagal iš Europos ar JAV atėjusias madas. 

Fotografą domino, kaip mažų miestelių diskotekų dalyviai išgyveno sparčias politines, ekonomines ir socialines permainas. Jis klajojo po šalies šokių aikšteles ir fotografavo tokią Lietuvą, kurios daugelis lietuvių gėdijasi. Fotografijų serija „DISKO” atskleidžia pirmuosius penkiolika metų po Nepriklausomybės atgavimo visuomenėje vykusius staigius pokyčius. 

Vis dėlto šį ciklą palankiai įvertino ne visi. Kai britų laikraštis „Daily Mail“ publikavo fotografijas, Lietuvoje kilo didelis nepasitenkinimas dėl neva neigiamos mūsų šalies reprezentacijos užsienyje. Šis fotografijų ciklas daliai žmonių iki šiol kelia pasipiktinimą.

 

Andrew Miksys
Švenčionys, iš ciklo „Disko“, 2000
MO muziejaus kolekcija

Nuotraukose – Lietuvos romų bendruomenė

Andrew Miksys | Leshka (Stovintis sniege) | BAXT | MO kolekcija

„BAXT” – tai dar vienas ilgalaikis Andrew Miksio projektas. Jau beveik du dešimtmečius menininkas artimai bendrauja su Lietuvos romų bendruomene. Vilniuje, Žagarėje, Akmenėje, Eišiškėse, Troškūnuose ir kitose vietovėse gyvenančių romų portretai supažindina su turtinga kultūra ir jos suformuotu gyvenimo būdu. 

Andrew Miksys fiksuojamas situacijas dažnai surežisuoja pats, tačiau susilaiko nuo asmeninio vertinimo ir stengiasi atskleisti įvairiapusišką šios tautinės mažumos gyvenimo vaizdą.

 

Andrew Miksys
Leshka (Stovintis sniege), Vilnius, iš ciklo „Baxt“, 2005
MO muziejaus kolekcija

 

Paieška