Sunkus amžius. Szapocznikow – Wajda – Wróblewski

2021 03 20 - 2021 07 18
PIRKTI BILIETĄ

Kviečiame į didžiąją parodą „Sunkus amžius. Szapocznikow – Wajda – Wróblewski“. Tai yra kol kas didžiausias ir ambicingiausias tarptautinis MO muziejaus projektas!

MO muziejus | paroda | Sunkus amžius

Apie parodą

Kviečiame į didžiąją parodą „Sunkus amžius. Szapocznikow – Wajda – Wróblewski“. Tai yra kol kas didžiausias ir ambicingiausias MO muziejaus projektas, įtraukiantis 25 tarptautinius muziejus, galerijas ir privačias kolekcijas. Apie 120 kūrinių į šią parodą keliavo net iš 5 valstybių. 

Paroda pristato trijų garsių pasaulio menininkų, reikšmingiausių Lenkijos pokario kūrėjų – kino režisieriaus Andrzejaus Wajdos (1926–2016), skulptorės Alinos Szapocznikow (1926–1973) ir tapytojo Andrzejaus Wróblewskio (1927–1957) kūrybą. Visi šie menininkai gimė panašiu metu, anksti neteko tėvų ir tapo karo nusikaltimų liudininkais bei dalyviais. Šie įvykiai ir trauminės patirtys paliko ypatingą žymę jų gyvenime ir kūryboje. Parodos kuratorė, legenda tapusi lenkų menotyrininkė Anda Rottenberg parodoje atskleidžia, kaip tie patys simboliai ir metaforos atsikartoja šių trijų menininkų kūryboje – tapyboje, kine, skulptūroje.

Paroda taip pat žymi istorinę akimirką – į Vilnių sugrįžta čia gimęs ir augęs tapytojas Andrzej Wróblewski. Šio dailininko ryšys su Vilniumi ir jo reikšmė XX a. antrosios pusės Lenkijos menui tapo pagrindine priežastimi surengti šią parodą MO muziejuje.

Parodos pavadinimas „Sunkus amžius“ pasiskolintas iš Alinos Szapocznikow 1956 m. skulptūros, įvaizdinančios paauglės figūrą. „Sunkus amžius“ tampa nuoroda tiek į sunkų ir tragišką istorinį laiką, tiek į vieną svarbiausių ir sudėtingiausių žmogaus brendimo laikotarpių – paauglystę. 

Paroda įgyvendinama kaip parodos „Paauglystės perspektyva. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda“ variacija, kuri vyko 2018 m. vasarą Silezijos muziejuje, Katovicuose. 

Apie parodoje pristatomus menininkus

Alina Szapocznikow – lenkų skulptorė, išgyvenusi Holokaustą. Ji radikaliai permąstė skulptūrą – kūryboje pasitelkė poliuretaną, poliesterį, skirtingas hibridines medžiagas. Kūryboje ji apmąstė mirties, ligos, laikinumo, moters tapatybės temas, jas perteikdama savo kūno dalių liejiniais, virstančiais įvairiais buitiniais objektais (lempomis, peleninėmis, pagalvėmis ir kt.). Menininkė žavėjosi siurrealizmo, naujojo realizmo ir popmeno idėjomis. Szapocznikow kūryba pristatyta MoMA muziejuje (Niujorkas),  WIELS šiuolaikinio meno centre (Briuselis), Pompidou centre (Paryžius) ir kt.

Andrzej Wróblewski gimė ir augo Vilniuje, žymios dailininkės Krystynos Wróblewskos ir Stepono Batoro universiteto profesoriaus Bronisławo Wróblewskio šeimoje. Andrzej Wróblewski laikomas vienu ryškiausiu Lenkijos pokario menininku. Dailininkas kūryboje pateikė išskirtinį požiūrį į karo, mirties, istorinę atminties tematiką. Didelę įtaką jo kūrybai padarė siurrealizmas, abstrakčioji dailė.

Andrzej Wajda yra vienas ryškiausių kino režisierių pasaulyje, žinomas kaip filmų „Kanalas“ (1957), „Pelenai ir deimantas“ (1958) ir „Katynė“ (2007) autorius. Sudėtinga Lenkijos istorinė tematika, karo siaubas, ideologinė priespauda ir žmogaus moralinis apsisprendimas – pagrindinės jo filmų temos. Wajdos filmai yra pelnę „Auksinę palmės šakelę“, Berlyno kino festivalio „Auksinį lokį“ ir daugelį kitų apdovanojimų, už visą savo kūrybą režisierius yra gavęs Europos kino akademijos apdovanojimą bei „Oskarą“ už viso gyvenimo pasiekimus.

Parodos komanda

Kuratorė – Anda Rottenberg
Kuratorės komanda: Gabrielė Radzevičiūtė, Magdalena Komornicka, Julian Klonowski, Ieva Stasevičiūtė
Architektai – jojko+nawrocki architekci (Agnieszka Weber, Bartłomiej Nawrocki)
Grafinis dizainas – Klimaitė Klimaitė
Parodą įrengė – Dominykas Šavelis

Parodai kūrinius ir kitą vizualinę medžiagą skolina

Alinos Szapocznikow palikimo saugotojai: Piotras Stanislawskis / Loevenbrucko galerija Paryžiuje / „Hauser & Wirth“ galerija; Andrzejaus Wróblewskio fondas; Annette Messager; galerija ir aukciono namai „LIBRA“, Varšuva; Hanna ir Jarosław Przyborowski / „Signum“ fondas; Japonų meno ir technologijų muziejus „Manggha“, Andrzejaus Wajdos archyvas, Krokuva; Krokuvos nacionalinis muziejus; Liubušo vaivadijos muziejus, Didžiosios Lenkijos Gožuvas; Liublino nacionalinis muziejus; Lodzės dailės muziejus; Michał Januszaniec; Nepriklausomybės muziejus, Varšuva; Poznanės nacionalinis muziejus; Silezijos muziejus, Katovicai; Starak šeimos fondas; „Starmach“ galerija, Krokuva; Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta; Torunės miesto muziejus; Varšuvos moderniojo meno muziejus; Varšuvos nacionalinė dailės galerija „Zachęta“; Varšuvos nacionalinis muziejus; Vroclavo nacionalinis muziejus; dr. Werner Jerke; Wojtek Fibak ir privatūs kolekcininkai, norėję išlikti anonimiškais.

Parodos video

Parodos pristatymo pokalbiai ir kiti pasakojimai – sužinokite daugiau šiuose video įrašuose. Paruošėme ir specialų vaizdo pasakojimą, kuriame dalinamės parodos kūrimo užkulisiais!

Tinklalaidė su A. Rottenberg

Šioje tinklalaidėje parodos kuratorė Anda Rottenberg pasakoja apie svarbiausių Lenkijos pokario kūrėjų – kino režisieriaus Andrzejaus Wajdos, skulptorės Alinos Szapocznikow ir tapytojo Andrzejaus Wróblewskio – kūrybą, jų brendimą karo laikotarpiu, traumines patirtis ir iš to kylančias temas.

Pokalbį moderuoja menotyrininkė Laima Kreivytė.

Linkime įsiklausyti ir atrasti!

Parodos knyga

MO muziejus | parduotuvė | knygos

Parodos knygoje „Sunkus amžius“, kaip jau tapo tradicija MO parodų leidiniuose, turinys – ne vien parodos koncepcija bei eksponuojami kūriniai.

Leidinys vertingas dėl platesnio ir mažai nagrinėto Vilniaus istorijos tarpsnio (1939 –1949) matymo. Jame taip pat pristatoma parodoje analizuojamo dešimtmečio Vilniaus dailės apžvalga. Svarbus ir įdomus 3 garsių vienos kartos menininkų, rodomų parodoje, pristatymas: skulptorė Alina Szapocznikov (1926–1973), režisierius Andrzej Wajda (1926–2016), dailininkas Andrzej Wróblewski (1927–1957).

Pagrindinę parodų temą kartu su kuratorėmis dailėtyrininkėmis Anda Rottenberg ir Giedre Jankevičiūte savo įžvalgomis knygoje pildo istorikas Nerijus Šepetys, psichologė Danutė Gailienė, filosofas Viktoras Bachmetjevas, istorikas, politikas, publicistas Andrzej Pukszto, architektūros istorikė Marija Drėmaitė, dailėtyrininkės Laima Laučkaitė ir Laima Kreivytė, kino tyrinėtoja Anna Mikonis-Railienė.

Knygą galite įsigyti MO muziejaus parduotuvėje arba virtualioje Facebook parduotuvėje:

O vaikams – MOmukas

Esame parengę specialų leidinį parodos tema ir mažiesiems muziejaus lankytojams – vaikišką užduočių knygelę „MOmukas“. Vaikų joje laukia kūrybinės užduotys, o tėvų – įdomūs faktai apie šiuo metu muziejuje eksponuojamą parodą „Sunkus amžius. Szapocznikow – Wajda – Wróblewski“. Knygelę „MOmukas“ galima įsigyti MO muziejaus kasoje.

Viktorina apie parodą

MO muziejus | paroda | Sunkus amžius

Parodos patyrimą papildėme nauja, smalsumą žadinančia ir atidumą skatinančia forma – kviečiame žaisti viktoriną.

Klausimai laukia įvairūs: sužinosite apie trijų parodoje eksponuojamų menininkų išskirtines gyvenimo detales, kūrybos bruožus bei vertybes, kokiomis technikomis jie kūrė ir kokiais simboliais kalba savo darbuose.

O viktorinos pabaigoje galėsite plačiau susipažinti su joje naudotais meno kūriniais, sužinoti daugiau apie autorius bei jų likimus.

Parodos strateginiai partneriai

Logotipas Logotipas Logotipas

Paroda iš dalies finansuojama Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos tarptautinės kultūrinės programos lėšomis, pagal daugiametę 2017–2022 m programą NIEPODLEGŁA, kurią koordinuoja Adomo Mickevičiaus institutas. Sužinok daugiau: https://culture.pl/en 

Parodos rėmėjai

Logotipas Logotipas Logotipas

Parodos partneriai

Logotipas Logotipas Logotipas Logotipas

Institucinis rėmėjas

Logotipas
Paieška