Edmundas Saladžius „Tą pačią naktį“

2020 03 11 - 2020 08 23
PIRKTI BILIETĄ

Parodą galima pamatyti MO muziejaus pirmojo aukšto hole.
Įėjimas: su muziejaus bilietu.
MOdernistams – nemokamai.

MO muziejus | paroda | Edmundas Saladžius

Kovo 11-ąją dieną MO muziejaus pirmojo aukšto hole atidaroma grafiko Edmundo Saladžiaus paroda „Tą pačią naktį“. Menininkas nevengė socialinių temų, pabrėždavo meno ir politikos ryšį, o kūriniuose galima pamatyti jo požiūrį ir nuomonę apie tuometinę politinę santvarką. Todėl 1989-1992 m. sukurti E. Saladžiaus linoraižiniai simboliškai pradedami rodyti MO muziejuje kovo 11-ąja, pažymint Nepriklausomybės atgavimo trisdešimtmetį!

Apie parodą:
Prieš 30 metų kovo 11-ąją žinia apie atkurtą Lietuvos Nepriklausomybę pasklido po visą pasaulį. Reikšminga Lietuvos valstybės kova už laisvės idėją, žmogaus orumą ir šiandien mus įkvepia bei moko nepasiduoti ginant pamatines demokratines vertybes. Permainingos Nepriklausomybės pradžios nuotaikos atsispindi ir vieno garsiausių lietuvių grafikų Edmundo Saladžiaus (g. 1950) kūryboje. Jis niekada neslėpė savo patriotinės pasaulėžiūros ir kalbėjo apie glaudų meno ir politikos ryšį bei menininko kaip savo šalies istoriko vaidmenį. Savo kūriniuose drąsiai ir kartais kandžiai kritikavo politinę santvarką, valdančiųjų dvasinį menkumą ir socialinę neteisybę.

1989–1992 m. sukurti linoraižiniai iš ciklo „Tą pačią naktį“ – vieni ryškiausių Saladžiaus socialinės grafikos pavyzdžių. Anot menininko, ciklas buvo sukurtas kaip pagarbos ženklas žmonėms, budėjusiems ir žuvusiems prie Vilniaus televizijos bokšto Sausio 13-ąją. Taip pat ir kariams, kritusiems dar netvirtos valstybės pasienyje. Permainų laikotarpį lydinčią grėsmės nuojautą ir džiaugsmą dėl atgimstančios valstybės menininkas pirmiausia norėjo perteikti spalvomis – grynomis ir aitriomis, kaip ir pati ilgai nutylėta istorinė tiesa. Žvilgsnį prikaustančios, provokuojančios figūros atskleidžia Saladžiaus kaip talentingo piešėjo meistriškumą. Atrodo, kad juoda spalva slepia ne baltą popierių, o iš to permainingo laikotarpio išnyrančias fantazijų chimeras.

Edmundas Saladžius
Iš ciklo „Tą pačią naktį“
linoraižinys, 61 x 86 cm, 1989
MO muziejaus kolekcija