Edmundas Saladžius „Tą pačią naktį“ | MO
Edmundas Saladžius „Tą pačią naktį“
2020 03 11 – 2020 05 25

Informuojame, kad MO muziejus nuo kovo 13 d. nedirba dėl koronaviruso grėsmės. 
Stebime ir vertiname naujausią informaciją, apie muziejaus atidarymą informuosime. 

O kad šį laiką išnaudotumėte kokybiškam ir įdomiam turiniui, pristatome specialią rubriką – #menasnaMO. Joje 90-ųjų parodos video dokumentacijos, parodos „Mekas mirksi geriau“ kūriniai su pristatymais, įdomiausius MO kolekcijos kūrėjus pristatanti „paMOka“. Sekite naujienas ČIA

Kovo 11-ąją dieną MO muziejaus pirmojo aukšto hole atidaroma grafiko Edmundo Saladžiaus paroda „Tą pačią naktį“. Menininkas nevengė socialinių temų, pabrėždavo meno ir politikos ryšį, o kūriniuose galima pamatyti jo požiūrį ir nuomonę apie tuometinę politinę santvarką. Todėl 1989-1992 m. sukurti E. Saladžiaus linoraižiniai simboliškai pradedami rodyti MO muziejuje kovo 11-ąja, pažymint Nepriklausomybės atgavimo trisdešimtmetį!

Apie parodą:
Prieš 30 metų kovo 11-ąją žinia apie atkurtą Lietuvos Nepriklausomybę pasklido po visą pasaulį. Reikšminga Lietuvos valstybės kova už laisvės idėją, žmogaus orumą ir šiandien mus įkvepia bei moko nepasiduoti ginant pamatines demokratines vertybes. Permainingos Nepriklausomybės pradžios nuotaikos atsispindi ir vieno garsiausių lietuvių grafikų Edmundo Saladžiaus (g. 1950) kūryboje. Jis niekada neslėpė savo patriotinės pasaulėžiūros ir kalbėjo apie glaudų meno ir politikos ryšį bei menininko kaip savo šalies istoriko vaidmenį. Savo kūriniuose drąsiai ir kartais kandžiai kritikavo politinę santvarką, valdančiųjų dvasinį menkumą ir socialinę neteisybę.

1989–1992 m. sukurti linoraižiniai iš ciklo „Tą pačią naktį“ – vieni ryškiausių Saladžiaus socialinės grafikos pavyzdžių. Anot menininko, ciklas buvo sukurtas kaip pagarbos ženklas žmonėms, budėjusiems ir žuvusiems prie Vilniaus televizijos bokšto Sausio 13-ąją. Taip pat ir kariams, kritusiems dar netvirtos valstybės pasienyje. Permainų laikotarpį lydinčią grėsmės nuojautą ir džiaugsmą dėl atgimstančios valstybės menininkas pirmiausia norėjo perteikti spalvomis – grynomis ir aitriomis, kaip ir pati ilgai nutylėta istorinė tiesa. Žvilgsnį prikaustančios, provokuojančios figūros atskleidžia Saladžiaus kaip talentingo piešėjo meistriškumą. Atrodo, kad juoda spalva slepia ne baltą popierių, o iš to permainingo laikotarpio išnyrančias fantazijų chimeras.

Parodą galima pamatyti MO muziejaus pirmojo aukšto hole.
Įėjimas: su muziejaus bilietu.
MOdernistams – nemokamai.

Edmundas Saladžius
Iš ciklo „Tą pačią naktį“
linoraižinys, 61 x 86 cm, 1989
MO muziejaus kolekcija

Kiti MO įvykiai

Mekas mirksi geriau

2019 11 29 – 2020 08 16

Kodėl taip sunku mylėti?

2020 04 04 – 2020 08 23
Sutinku