Sunkus amžius: Vilnius, 1939–1949

2021 02 22 - 2021 05 24
PIRKTI BILIETĄ

Nuo kovo 20 d. kviečiame į naująją mažąją parodą „Sunkus amžius: Vilnius, 1939–1949“.

MO muziejus | paroda | Sunkus amžius: Vilnius 1939-1949

Apie parodą

Nuo kovo 20 d. kviečiame į naująją mažąją parodą „Sunkus amžius: Vilnius, 1939–1949“. Ši paroda pristato svarbų, nutrauktas jungtis atkuriantį pasakojimą, pateikia vilnietiškąjį laikmečio kontekstą ir leidžia giliau pažvelgti į šį dramatišką Vilniaus dešimtmetį. Tuo metu keitėsi tiek miesto gyvenimo, tiek vilniečių kasdienybė ir tapatybė. Parodoje eksponuojami dailės kūriniai, fotografijos, dokumentai, architektūros projektai padės daugiau apie tai sužinoti.

Paroda skirta Vilniui ir jo žmonėms, kurių skaudus likimas daug metų buvo nutylimas, nes svarbesni atrodė kiti dalykai. Giedrė Jankevičiūtė

Parodos kuratorė Giedrė Jankevičiūtė apie parodą:

Vos per dešimt metų nuo 1939-ųjų iki 1949-ųjų politinė valdžia Vilniuje keitėsi šešis kartus. Viena po kitos nubangavusios lietuvinimo, vokietinimo, rusinimo = sovietinimo bangos sujaukė įprastą miesto gyvenimą, pakeitė vilniečių kasdienybę ir tapatybę. Pasikeitė miesto fizinis kūnas – urbanistika, architektūra. Visa tai parodoje atskleidžiama per artefaktus – dailės kūrinius, fotografijas, dokumentus, architektūros projektus.

Miesto dramos istorija pradedama trumpu žvilgsniu į taikos metų prieškario Vilnių, nuo optimistinės daugiataučio modernaus miesto vizijos. Tačiau pagrindinė tema – karo žaizdos ir jų palikti iki šiol neužgiję randai, netektys ir senųjų vilniečių ilgesys, persmelkęs ir tuos, kurie liko mieste, ir tuos, kurie buvo priversti išvykti. Artimesnė pažintis su keliais iš eksponuojamų kūrinių autorių padeda rekonstruoti vilniečių menininkų bendruomenės vaizdą, aiškiau suvokti, kokia įvairialypė tautiniu ir kultūriniu požiūriu ji buvo.

Paroda skirta Vilniui ir jo žmonėms, kurių skaudus likimas daug metų buvo nutylimas, nes svarbesni atrodė kiti dalykai. Ji primena, kad dabarties miestas yra ne vien mūsų; jis lygiai taip pat priklauso tiems, kurie čia gyveno prieš mus ir mylėjo jį ne mažiau nei mes.

Taip pat ši paroda praplečia MO muziejaus didžiojoje salėje atsidarysiančią naująją parodą „Sunkus amžius. Szapocznikow – Wajda – Wróblewski“, kuri sugrąžina į Vilnių čia gimusį ir užaugusį, pastaruoju metu pasaulinį pripažinimą pelniusį lenkų tapytoją Andrzejų Wróblewskį.

MO muziejaus steigėjai Danguolė ir Viktoras Butkai teigia:

Vis dar nepakankamai žinome tiek apie to laikmečio vilnietiškąją dailę,  tiek  apie daugiatautę vilniečių bendruomenę, išgyvenusią daugybę traumuojančių patirčių Antrojo pasaulinio karo bei pokario sūkuriuose. Tikime, kad abi šios parodos pildys istorinio suvokimo spragas ir bus reikšmingos mūsų, kaip visuomenės, gijimui ir brandai.

Parodos komanda:

Kuratorė – Giedrė Jankevičiūtė
Koordinatorės: Gabrielė Radzevičiūtė, Ieva Stasevičiūtė
Architektas – Mindaugas Reklaitis
Dizainas – Klimaite Klimaite
Technikas – Dominykas Šavelis

E. gidas

MO muziejus | paroda | Sunkus amžius: Vilnius 1939-1949

Parodai sukūrėme ir e. gidą. Išgirskite daugiau apie menininkus ir jų kūrinius, eksponuojamus parodoje. Klausytis galite bet kuriuo metu:

 

Parodos vaizdo pasakojimai

Paruošėme virtualų parodos pristatymą ir ekskursiją po parodą kartu su jos kuratore Giedre Jankevičiūte. Kviečiame pamatyti ir išgirsti!

Taip pat kviečiame plačiau ir įvairiais kontekstais praplėsti pokalbį apie Vilnių ir vilniečius. Besikeičianti miesto architektūra, įvairiatautis gyventojų ratas, Vilniaus kultūrinis gyvenimas ir jo išskirtinumas – tai tik dalis temų, kurios leis įvairiai pamatyti ar atrasti Vilnių. Visus parodai skirtus vaizdo pasakojimus rasite čia:

Back2school. Vilnius: paskaitos su Ričardu Jankausku

Tęsdami virtualių „Back2school“ paskaitų ciklą su Ričardu Jankausku, kviečiame kalbėti šiuo metu muziejuje eksponuojamos mažosios parodos „Sunkus amžius: Vilnius, 1939–1949“ tema ir detaliau analizuoti neįprastą 1939–1949 m. laikotarpį. Koks Vilnius tuomet buvo?

Taip pat R. Jankauskas kviečia giliau pažvelgti ir į to meto lietuvių santykius su lenkais. Kaip tie santykiai plėtojosi ir kodėl – ne į gerąją pusę?

Visas „Back2school. Vilnius“ paskaitas atrasite čia:

Viktorina apie parodą

MO muziejus | paroda | Sunkus amžius: Vilnius 1939-1949

Parodos patyrimą papildėme nauja, smalsumą žadinančia ir atidumą skatinančia forma – kviečiame žaisti viktoriną.

Klausimai laukia įvairūs: sužinosite įdomių, o kartais ir – netikėtų, faktų apie parodoje eksponuojamų menininkų išgyvenimus ir karo patirtis, kokiais simboliais jie kalba savo darbuose ir kokias išraiškos priemones tam naudojo. Be to, prireiks ir pastabumo bei atidumo detalėms!

O viktorinos pabaigoje galėsite plačiau susipažinti su joje naudotais meno kūriniais, sužinoti daugiau apie parodą ir ją papildančius kontekstus.

PARODOS KNYGA

MO muziejus | parduotuvė | knygos

Parodos knygoje „Sunkus amžius“, kaip jau tapo tradicija MO parodų leidiniuose, turinys – ne vien parodos koncepcija bei eksponuojami kūriniai.

Leidinys vertingas dėl platesnio ir mažai nagrinėto Vilniaus istorijos tarpsnio (1939 –1949) matymo. Jame taip pat pristatoma parodoje analizuojamo dešimtmečio Vilniaus dailės apžvalga. Svarbus ir įdomus 3 garsių vienos kartos menininkų, rodomų parodoje, pristatymas: skulptorė Alina Szapocznikov (1926–1973), režisierius Andrzej Wajda (1926–2016), dailininkas Andrzej Wróblewski (1927–1957).

Pagrindinę parodų temą kartu su kuratorėmis dailėtyrininkėmis Anda Rottenberg ir Giedre Jankevičiūte savo įžvalgomis knygoje pildo istorikas Nerijus Šepetys, psichologė Danutė Gailienė, filosofas Viktoras Bachmetjevas, istorikas, politikas, publicistas Andrzej Pukszto, architektūros istorikė Marija Drėmaitė, dailėtyrininkės Laima Laučkaitė ir Laima Kreivytė, kino tyrinėtoja Anna Mikonis-Railienė.

Knygą galite įsigyti MO muziejaus parduotuvėje arba virtualioje Facebook parduotuvėje:

Parodai kūrinius skolina

Parodai kūrinius ir eksponatus skolina: Balstogės muziejaus Sleńdzińskių galerija, Kultūros paveldo centro archyvas, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Mikalojaus Koperniko universiteto biblioteka, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Vilniaus regioninis valstybės archyvas, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus, Vilniaus dailės akademijos muziejus, Vilniaus universiteto biblioteka, Vygintas Bubnys.

Parodos vizuale pavaizduota: Vilniečiai buriasi prie skelbimo stulpo Didžiojoje gatvėje 1939 m. rugsėjį, SSRS dienraščio „Izvestija“ („Naujienos“) fotokorespondento Baltijos šalims Pavelo Troškino fotografija, Lietuvos nacionalinis muziejus

Parodos rėmėjai

Logotipas Logotipas

Parodos partneriai

Logotipas Logotipas

Institucinis rėmėjas

Logotipas
Paieška