Sužinok daugiau apie MO muziejų | MO
MO muziejus

MO muziejus, įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, beveik dešimtmetį veikė kaip muziejus be sienų. Sukauptą 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo 1960-ųjų iki šių dienų.

Nuo 2018 m. spalio 18 dienos MO tampa gero laisvalaikio vieta. Čia užsukti kviečia parodos, kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.

MO muziejus – koks jis?

MO – tai atviras požiūris. Menas gali būti prieinamas kiekvienam. Tokį kuriame ir MO – muziejų, laukiantį ir pirmą kartą sumaniusio čia užsukti žmogaus, ir meno profesionalo.

MO muziejus nori įkvėpti lankytojus patirti meną įtraukiančiai, platesniame kontekste.

MO muziejus yra kokybiško laisvalaikio kūrybinė platforma, kuri ne tik pristato meną, bet ir teikia aktualias paslaugas: veikia muziejaus parduotuvė, MO bistro, vyksta įvairūs, skirtingus interesus ir poreikius atliepiantys renginiai.

MO lankytojas yra partneris ir bendrakūrėjas, kviečiamas aktyviai įsitraukti į muziejaus veiklą (ypač per savanorystės bei MOdernistų programas).

MO yra eksperimentas – vadovaujantis startuolio mąstymo modeliu ir modernios vadybos principais, siekia būti tvaria organizacija, kuri išsilaiko pati, pritraukdama privačią ir valstybės paramą.

 

Juditos Grigelytės/„Verslo žinių“ nuotr.

Kūrinių kolekcija

MO muziejaus kolekcija – viena didžiausių Lietuvoje privati meno kolekcija, apimanti laikotarpį nuo 1960-ųjų iki šių dienų. Ją sudaro daugiau nei 5000 lietuvių modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių. Nuo 2011 m. kolekcijai yra suteiktas nacionalinės reikšmės statusas.

MO steigėjai Danguolė ir Viktoras Butkai kolekciją pradėjo rinkti dar 2008 metais. Į pagalbą pasitelkė prof. dr. Ramintą Jurėnaitę ir kitus menotyrininkus, kurie padėjo sistemiškai formuoti kolekciją. Jos branduolį sudaro gausūs tapybos, grafikos, fotografijos ir videomeno rinkiniai, juos papildo mažesnis skulptūros ir tarpdisciplininių menų (performanso, instaliacijos ir kt.) rinkinys.

Atspindėdama platų meninių stilių ir idėjų diapazoną kolekcija kviečia susipažinti su esminiais Lietuvos meno raidos procesais per pastaruosius 60 metų. Dalis surinktų kūrinių – ideologiškai Sovietų Sąjungoje nepriimtas menas, kuriam tuo metu didieji Lietuvos muziejai neskyrė dėmesio atsižvelgdami į valstybės politiką. Taip pat pristatoma ištisa kūrėjų karta, kuri į meno sceną įžengė atkūrus Nepriklausomybę. Daugelis kolekcijos autorių aktyviai kuria ir šiandien, yra pripažinti Lietuvoje ir užsienyje.

Kolekcija nuolat pildoma naujais ir aktualiais lietuvių meno darbais.

MO kolekcija internete

Projektai
KELIAUJANTIS MUZIEJUS

„Keliaujantis muziejus“ – MO muziejus be sienų.
MO ir prieš atidarymą buvo svarbu susipažinti su būsimais lankytojais, bendrauti, diskutuoti apie meną ir šiuolaikišką muziejų.

2017 metus MO skyrė susipažinimui, bendravimui, žaidimams su mokiniais, pokalbiams su bendruomenėmis ir visais, kurie mus pasikvietė į svečius.

„Keliaujančio muziejaus“ edukatorė Ieva Rekštytė-Matuliauskė lankė Vilniaus miesto mokyklas ir kartu su moksleiviais bei jų mokytojais ieškojo būdų, kaip įprastas 45 pamokos minutes paversti kūrybiškumo, meno ir vaikiško smalsumo susitikimu, galinčiu įkvėpti ilgesnei pažinčiai su kultūra.

2018 metus MO muziejus skyrė pažinčiai su bendruomenėmis – aplankė didžiuosius Lietuvos miestus, pažindino su naujuoju muziejumi ir kvietė kurti jį drauge.
„Keliaujantis muziejus“ – tai susitikimas ir pokalbis. Galimybė užmegzti ryšį ir išgirsti jus, papasakoti apie MO muziejų ir jo idėją.

 

VILNIAUS KALBANČIOS SKULPTŪROS

MO muziejus kviečia atrasti 21 kalbančią skulptūrą Vilniaus centre.

Vilnius tapo ketvirtuoju miestu, prakalbinusiu skulptūras. Joms gyvybė jau įkvėpta Kopenhagoje (2013), Londone ir Mančesteryje (2014). 2015 m. užkrėtęs Vilnių virusas persikėlė į San Diegą bei Čikagą ir tai dar ne pabaiga – skulptūros taip pat prabilo Helsinkyje, Berlyne, naujienų laukiama ir Niujorke!

MO muziejus prakalbino skulptūras, kuriose įkūnytos svarbios lietuvių istorinės asmenybės, kitų tautų atstovai, atspindintys Vilnių kaip multikultūrinį miestą, ir fikciniai personažai – pasakojimo apie Vilniaus miestą dalis. Skambučio metu klausytojai gali pažinti skulptūrose įamžintas asmenybes ar personažus, drauge – kultūrinį, istorinį ir architektūrinį Vilniaus paveldą, prisiminti miesto istoriją.
Skirtingus skulptūrų charakterius sukūrė žymūs rašytojai ir dramaturgai, o jų monologus įskaitė aktoriai, dainininkai, visuomenės veikėjai.

Ieškokite lentelių prie skulptūrų, nuskenuokite kodą – ir Jūsų telefonas ims skambėti! Ir štai – Jums skambina legendinis JAV muzikantas Frankas Zappa, Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas, prancūzišku akcentu kalbantis Romainas Gary.

Atsisiųskite Vilniaus kalbančių skulptūrų žemėlapį ČIA.

LITERATŲ GATVĖ

MO muziejus savo veiklą pradėjo 2009 m. Vilniuje, Literatų gatvės 8-ajame name, tad ir pirmas muziejaus be sienų projektas vyko čia pat – pačioje artimiausioje aplinkoje. Jo tikslas – atgaivinti Literatų gatvę, tvirčiau susieti su Vilniuje gyvenusiais, kūrusiais literatais, su užsienio rašytojais, vienaip ar kitaip susijusiais su Vilniumi, Lietuva.

Projektą kuravo menininkė Eglė Vertelkaitė, ji sukūrė ir išplėtojo vizualinę-meninę projekto išraišką, o įgyvendinti pakvietė daugybę savo kolegų menininkų. Projekto metu apie 150 dailininkų sukūrė virš 200 konkrečius literatus įamžinančių lentelių – keraminių, metalinių, plastikinių ir įvairius „readimeidus“ įkomponuojančių mažųjų meno kūrinių. Įmontuoti į Literatų gatvės sienas jie sulaukia pastovaus ir nenutrūkstančio tiek vilniečių, tiek miesto svečių dėmesio.

Eglė Vertelkaitė ne tik vadovavo projektui, bet ir pati sukūrė nemažai darbų, Literatų gatvėje rengė literatūrines-muzikines miesto šventes, drauge su dizaineriu Vaidotu Skolevičiumi sukūrė ir specialų Literatų gatvės tinklalapį. Menininkės veikla buvo vilniečių pastebėta ir 2009 m. įvertinta Šv. Kristoforo apdovanojimu.

Siekdama „iššifruoti“ ir plačiau papasakoti apie sienoje įamžintus literatus Milda Ivanauskienė surinko medžiagą apie sienoje minimus literatus bei juos įamžinusius dailininkus. 2014 m. MO muziejus išleido jos parengtą knygą „Literatų gatvė“ – kultūrinį gidą po daugiatautį Vilniaus literatūrinį palikimą.

Šio projekto rėmėjai: UAB „Fermentas“ (dabar „ThermoFisher Scientific“), Vilniaus senamiesčio Rotary klubas, Prancūzijos ambasada Vilniuje, privatūs asmenys. Projekto įgyvendinimas truko ketverius metus – 2013 m. jis užbaigtas ir toliau MO vykdo palaikomąją sienos priežiūrą, kurią maloniai remia Vilniaus senamiesčio Rotary klubas.

MO skaitykla

Daugiau nei 3 000 knygų apie meną, muziejus, jų architektūrą, edukaciją, vadybą. Atskiras knygų apie Vilnių skyrius. Knygos, skirtos Lietuvos kultūros istorijai nuo pokario iki šių dienų.

Visas šias knygas rasite MO skaitykloje. Skaityklos katalogas – ČIA. 

Į MO skaityklą patenkama su muziejaus bilietu.
MOdernistai, turintys galiojančią MOdernisto kortelę, skaitykloje, kaip ir parodose, lankosi nemokamai.

Skaityklos darbo laikas
Kasdien 10.00–20.00
Nedirbame antradieniais

MO parduotuvė

MO muziejaus misija – kelias į atviresnę visuomenę per meno pažinimą.

Todėl ir mūsų parduotuvės tikslas per meno literatūrą, vaikų knygas, unikalius dizaino kūrinius bei menininkų perkurtus kasdienio gyvenimo daiktus atverti duris į kūrybiškesnį gyvenimą.

Skiriame dėmesį ne tik žinovams. Atidžiai atrinktos knygos apie dizainą, architektūrą, senąjį bei šiuolaikinį meną sudomins vaikus ir paauglius, o MO muziejaus kolekciją pristatantys tapybos, grafikos bei fotografijos albumai, kiti meną bei kultūrą atskleidžiantys leidiniai taps kompasu, padėsiančiu iš naujo pamatyti, kas vyksta aplinkui ir drąsiau jaustis meno muziejuose.

Čia pamatysite, kad akinių servetėlė ar paprastas pieštukas nėra eilinės smulkmenos. Jie – meno kūriniai. Taip pat ir ledinukai, dėlionės, magnetukai, ženkleliai bei atvirukai, reprodukcijos. MO parduotuvėje nebūna nieko šiaip sau.

Unikalius, specialiai MO parduotuvei sukurtus, daiktus čia pristato žinomi lietuvių dizaineriai bei dizaino namai. Tai BOC‘CARO LAB kvepiančios žvakės, Barboros Adomonytės-Keidūnės espreso puodeliai bei salotų įrankiai, Indigo Textile Studio krepšiai, D.EFECT džemperiai, March marškinėliai, due. tamprės ir daugelis kitų.

Nuolat dairomės ir pildome lentynas įdomiausiais lietuviško dizaino kūriniais. Tarp jų šiuo metu OVO Things žvakės ir žvakidės, Candle hand žvakės-gestai, Elasticities šilko skaros ir plaukų raiščiai, erikahoc odinės rankinės bei piniginės, CELSIUS273 cemento juvelyrika, SUPERNORMAL saulės akiniai, Sunday Dancers papuošalų kolekcija, SOLIDU kietieji šampūnai, viską sunku išvardinti. O nedideliame juvelyrikos stende aptiksite vienetinius juvelyrų Sigito Virpilaičio, Rūtos Petronytės, Milenos Černiakaitės-Morkevičienės (Misshapen) bei Erikos Paulauskės (erikahoc) papuošalus.

Parduotuvė pildosi ir atsinaujina kiekvienos parodos metu bei per didžiąsias šventes, taip pat nevengia momentinių parduotuvių (pop-up‘ų) bei kitų dizaino avantiūrų, tad beveik kaskart užsukę rasite šį tą naujo.

MO parduotuvės darbo laikas
Kasdien 10.00–20.00
Nedirbame antradieniais

MO bistro

„Restoranas be staltiesių“

Palankios kainos ir pamėgti įvairių pasaulio šalių patiekalai pateikiami kitaip. Tai klasikinių ir naujų skonių pusiausvyra. Meniu – europietiška virtuvė su pamėgtais Azijos virtuvės elementais. Be užkandžių, įvairių sriubų, žuvies ir mėsos patiekalų, yra gausus pasirinkimas šviežių itališkų makaronų iš kietagrūdžių kviečių miltų, vegetariškų patiekalų ir abejingų nepaliekančių žaliavalgiškų desertų.

MO bistro – tai nauja greitų pusryčių vieta ar verslo pietų, vakarienės su šeima bei draugais erdvė. O kiekvieną sekmadienį – ir specialus vaikų meniu.

Virtuvės šefė – Dovilė Piliponytė.

Išskirtinis MO bistro interjero akcentas – skaitmeniniu būdu atkurtas Algirdo Steponavičiaus ir Birutės Žilytės sieninės tapybos darbo fragmentas. Kultūros paveldu paskelbta freska yra Naujųjų Valkininkų sanatorijoje „Pušelė“, o MO bistro atgyja net 19 metrų fragmentas, kuris pratęsia muziejaus patirtį.

MO bistro darbo laikas
I–VII 9.30–22.00

Rezervacija 
bistro@mo.lt
+370 613 50333

Sekite naujienas MO bistro Facebook paskyroje

MO skulptūrų sodas

MO skulptūrų sodas, terasos ir visos aplink muziejų esančios viešosios erdvės yra skirtos susitikti, bendrauti, ramiai skaityti ar tiesiog mėgautis meno kūriniais. Jos skatina prasmingo laisvalaikio idėją ir kviečia burtis bendruomenę.

Skulptūrų sode ir pietinėje pastato pusėje įsikūrę Nacionalinės premijos laureatų kūriniai. Tai Mindaugas Navakas, vienas pirmųjų Lietuvoje ėmęsis įvietinto meno; nenuilstantis novatorius Petras Mazūras, pastaruoju metu puoselėjantis konceptualiąją skulptūrą; Vladas Urbanavičius, išgarsėjęs savo „Krantinės arka“ (2009), vilniečių praminta „Vamzdžiu“. MO sode pritapo ir Ksenijos Jaroševaitės nekonvencinio grožio figūrinės skulptūros.

Skulptūrų sodas – tai svarbus muziejaus sumanytojų Viktoro ir Danguolės Butkų kolekcionuojamo laikmečio ir jo autorių kūrybos atspindys.

Galite pasiklausyti e. gido apie MO skulptūrų sodą ČIA.

Sodas atviras visą parą.

Architektūra

MO muziejaus pastatą suprojektavo pasaulinė architektūros žvaigždė Danielis Libeskindas. Muziejus yra iškilęs Vilniaus senamiesčio ir naujamiesčio sankirtoje, sumanytas kaip iš praeities į ateitį atsiveriantys kultūros vartai, jungiantys viduramžius menantį senamiestį ir modernųjį XVIII amžiaus Vilnių.

MO erdvės yra pritaikytos visapusiškam laisvalaikiui – be parodų salių, galima rasti kavinę, muziejaus parduotuvę, renginių salę, keletą poilsio erdvių, greta muziejaus – miestiečiams ir svečiams atviras skulptūrų sodas bei terasa. 

MO muziejaus projektas įgyvendintas bendradarbiaujant su Lietuvos „Do Architects“ biuru, yra pirmasis „Studio Libeskind“ projektas Baltijos šalyse.

Daniel Libeskind paskaita MO muziejaus atidarymo metu:
Garsas nuo 1:50.

Apie MO muziejaus atidarymą ir išskirtinę MO architektūrą rašė Architectural Digest, DezeenMetropolis, Designboom, Wallpaper, The Art Newspaper, Vogue (Poland), ArchDaily, Baltic Times.

Sutinku